Kuchnia Wikinga - o patelniach Skeppshult

Wielu, na których drodze staną zjawiskowe patelnie z naturalnego żeliwa, stworzone w Skandynawii, zaczyna swoją przygodę kulinarną od ćwiczeń lingwistycznych. Jak wymówić nazwę marki, której wymówić się nie da? Szepszult? Skeppszult? Próbom nie ma końca. Drugi problem, jak taką nazwę zapamiętać? Dla wygody nazywamy patelnie szwedzkiej firmy „Skep’em”. Od razu wiadomo, o co chodzi. Bo wymowa – poprawna – jest specyficzna: SkepSZHult. Jak wymówić równocześnie SZ i H (bo tu nie chodzi o dwie osobne głoski, ale jedną, dziwną!) – wie chyba tylko prawdziwy Szwed. Więc, nasz uwielbiany Skeppshult, pozostanie dla wielu bezimienny. Jednak to nie zmienia faktu, że jest coraz większa, rosnąca w siłę, grupa jego miłośników i wielbicieli, którym trudności w wymowie marki nie przeszkadzają w zamawianiu jej produktów.

 

Patelnie z naturalnego żeliwa - szwedzka marka Skeppshult

 

Piszę o kuchni Wikinga, bo – jako Wiking z natury – kuchni bez Skeppshulta sobie nie wyobrażam. Czym charakteryzuje się wikingowska natura patelni ze Szwecji? Nade wszystko - pozwalają zyskać nadzwyczaj wyraziste, niemal pierwotne, dosadne smaki mięs, warzyw, ryb itp. I tu nie ma znaczenia, czy na tych wyśmienitych, ciężkich, mocarnych, czarnych patelniach smaży się, dusi, czy podpieka lub zapieka. Zawsze zyska się ten sam, nadzwyczajny efekt.

Patelnie Skeppshult są, nieco, „twardogłowe”, o ile można w ten sposób określić sprzęt kuchenny. Podobnie jak Wikingowie, którzy nie ustawali w dążeniu do celu, żeliwne patelnie będą raz po raz tworzyły obiad-marzenie. Są bezkompromisowe. Albo najlepiej, albo w ogóle.

Genialną ich zaletą jest to, że pozwalają się obsłużyć każdemu – i temu, kto smaży, grilluje, czy dusi od lat i temu, który dopiero zaczyna przygodę w kuchni. Skeppshult jest odporny na niemal wszystko. Nie przetrzyma, jedynie, upadku na podłogę i skrajnego przegrzania. Poza tym – pozwala się traktować żelazem i stalą (nie straszne mu nawet kute widelce do mięs, czy stalowe utensylia), trenować umiejętności za pomocą gruboziarnistych przypraw (które - z reguły – zostawiają ślady na delikatnych patelniach), czy wystawiać na smakowe próby mięsami w marynatach, czy zalewach.

 

Patelnie z 25-letnią gwarancją - żeliwo ze Skandynawii

 

I jeszcze jedna cecha patelni z naturalnego żeliwa, która przywołuje skojarzenia z odzianymi w skóry, pierwotnymi dość w swojej zapalczywości i bojowych nastrojach Wikingami. Otóż, patelnie Skeppshult nie bardzo lubią się myć. Tzn. lubią, ale tylko czystą wodą. Nie tolerują płynów do naczyń, czy zmywarek. Są tak bliskie naturze, że wszelkie chemiczne wynalazki do mycia są ich wrogami.

Skeppshult, jako maniak ekologii, produkuje patelnie nasączone olejami jadalnymi. W trakcie smażenia patelnia tworzy swoistą poduszkę powietrzną między dnem, a przyrządzanymi potrawami. Stąd – nie trzeba tu używać zbyt dużej ilości tłuszczu, niemniej – olej pojawić się na patelniach musi.

Patelnie Skeppsult wymagają nieco zabiegów, o czym można przeczytać w poświęconej im przestrzeni w naszym sklepie www.zeliwnenaczynia.pl, niemniej – to nic nie jest w stanie sprawić, że będzie się je mniej kultywowało.

To patelnie na całe życie. Ale – patelnie dla tych, którzy lubią przyprawiać, nie boją się eksperymentów, mają otwarty umysł i chcą, niczym Wikingowie, zawładnąć światem (w tym przypadku - kulinarnym).   

 

Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

www.zeliwnenaczynia.pl

Zdjęcia: Skeppshult

 

Artykuły powiązane

Dla Le Creuset wiosna trwa cały rok -...

07.10.2015

Trudno znaleźć naprawdę ładne, kolorowe, żeliwne naczynia. Czasem kolory są przytłumione i nieco smutne, czasem sam garnek pozostawia wiele do życzenia. Ale – jeśli popatrzeć na najnowszą kolekcję żeliwnych naczyń słynnej marki Le Creuset, widać, że można stworzyć popisowe garnki, czy patelnie z żeliwa. Tu wiosna trwa cały rok, a to za sprawą uroczych, różowych i...

Więcej

Jak (nie)rozsądnie wyposaża się kuchnię -...

08.10.2015

Niezależnie od tego, czy wyposażamy nową, a maleńką kuchnię w bloku, czy też sporą, przestronną przestrzeń w domu, istotnym jest, by zadbać o dobrej jakości sprzęt. Stało się powszechnym trendem kupowanie bardzo wyszukanych, drogich mebli, kuchenek, piekarników, czy lodówek. Problem w tym, że wielu ciągle nie pamięta, że istotą rzeczy jest również dobry sprzęt...

Więcej

Moda w kuchni - potrzeba, czy fanaberia?

27.01.2016

Nie od dziś wiadomo, że wszelkiego rodzaju mody i to, co uchodzi w danym momencie za popularne, oddziałuje na nasze decyzje i zachowanie. Dotyczy to również kuchni i gotowania, które tak samo jak wiele obszarów naszego życia, podlegają zmianom. Czy jednak doświadczony i szanujący swoje umiejętności kucharz powinien im ulegać, czy raczej podchodzić do panujących w...

Więcej

Patelnie Chistera i Hexagon marki Staub -...

16.02.2016

Głęboka, estetyczna i niezwykle funkcjonalna patelnia przyda się w każdym domu. Czym jednak kierować się przy wyborze? Cóż, wśród naczyń klasy premium decyzja może być naprawdę trudna. Szczególnie wtedy, gdy modele tej samej firmy różnią się detalami, a obie zasługują na miano perfekcyjnych. Czym różnią się od siebie patelnie Chistera i Hexagon słynnej, francuskiej...

Więcej

Jakie garnki i patelnie na indukcję?...

21.02.2016

Stosowanie żeliwnych garnków i patelni na płycie indukcyjnej od zawsze wzbudzało i do dnia dzisiejszego wzbudza kontrowersje. Osoby o bardziej tradycyjnym podejściu odrzucają takie połączenie, a ci, którzy starają się być na czasie, nie mają nic przeciwko. Kto ma rację? Tradycjonaliści boją się indukcji, bo jest dla nich zbyt nowoczesna i tym samym nieco...

Więcej

Przejdź do galerii