Kuchenne czarne charaktery

Producenci AGD i akcesoriów kuchennych prześcigają się w wymyślaniu nowych stylów i kolorów dodatków. Obok ponadczasowej bieli znajdziemy garnki, patelnie, noże i utensylia kuchenne we wszystkich kolorach tęczy. Również kuchenne AGD produkowane jest w wielu barwach – od rażących neonów po delikatne pastele. Jest jednak kolor, który bardzo rzadko pojawia się w kuchni. Określana mianem koloru ponadczasowego, barwy elegancji, która nigdy się nie znudzi, czerń jest najmniej obecnym kolorem w kuchennych przestrzeniach. Owszem, zdarzają się czarne meble kuchenne lub drobne dodatki, ale kuchnia urządzona z przewagą tego koloru to naprawdę rzadkość.

 

Garnki dla alergików - linia Quadro Black marki Silit

 

Jeszcze rzadziej można spotkać kuchnię wyposażoną w czarne dodatki. Wielu producentów nie ma w swojej ofercie czarnych garnków lub akcesoriów, błędnie zakładając, że kolor ten nie kojarzy się z kuchnią. Trochę lepiej jest w przypadku AGD, jednak od kilku lat nawet ekspresy ciśnieniowe, produkowane do tej pory głównie w czarnym kolorze, przybierają najróżniejsze barwy.

Powodem tego stanu jest fakt, iż czerń to kolor trudny - łatwo z nim przesadzić i uzyskać efekt ponurego, wręcz depresyjnego wnętrza. Panuje też mylne przekonanie, że kolor ten pasuje jedynie do surowych wnętrz, nowoczesnych kuchni. W rzeczywistości sprawdza się równie dobrze w każdych przestrzeniach - tradycyjnych i awangardowych, a umiejętnie zestawiony nie przytłoczy i nie zasmuci wnętrza. Wręcz przeciwnie - uczyni je eleganckim.

 

Noże z serii Pure Black, marki Stelton, wyglądają jak wycięte z węgla

 

Trzeba także wziąć pod uwagę fakt, iż naczynia i akcesoria kuchenne to przedmioty, które często chowamy w głębinach szafek. Jeśli wybierzemy ładne, designerskie utensylia, mogą stać się prawdziwą ozdobą kuchni. Zwłaszcza, gdy zdecydujemy się na stylowe czarne sprzęty.

Luksusowe marki ukochały sobie czerń. Ten tajemniczy kolor stał się dla nich inspiracją do stworzenia wielu wspaniałych projektów. Piękne, błyszczące, emaliowane, żeliwne garnki o barwie onyksu mają w swojej ofercie francuskie firmy Staub i Le Creuset. To prawdziwy hołd oddany żeliwu.

Z kolei klasyczne żeliwne naczynia od 1906 roku produkuje szwedzka odlewnia Skeppshult. Tworzone przez nich patelnie z historią i tradycją pięknie dopełnią kuchnię urządzoną w starym stylu lub inspirowaną stylem shabby chic.

Pokryte opatentowaną powłoką antyalergiczne garnki marki Silit również przybrały czarną odsłonę. Ich wykończenie sprawia, że wyglądają jak wyrzeźbione w marmurze. Kwadratowa seria Quadro Black jest wykonana z takim oddaniem i dbałością o szczegóły, że aż prosi się, by pokazać ją gościom, zamiast ukrywać w czeluściach szafek.

 

Oryginalne, żeliwne garnki Satin Black, marki Le Creuset

 

Jednym z najbardziej zaskakujących, czarnych akcesoriów kuchennych są niezwykłe noże marki Stelton. Kto raz zobaczył serię Pure Black, ten nigdy o niej nie zapomni. Wyglądają jak wycięte z czarnego jadeitu albo stworzone z kawałka nocnego nieba. Wydają się wręcz nierzeczywiste. Wykute z jednego kawałka litej, twardej, chromowanej stali robią wrażenie nawet na tych, którym wydaje się że znają wszystkie tajemnice kuchennego świata.

Wybierając drobne, kuchenne akcesoria i dodatki warto przychylniej spojrzeć na te w odcieniach czerni. Wystarczy jeden mocny akcent, taki jak pojemnik na pieczywo BeradBoy, marki Wesco, zestaw młynków do soli i pieprzu z serii Glamour marki Bugatti albo koszyczek na pieczywo Zipp, firmy WMF, by zmienić charakter kuchni.

 

Wyściółkę koszyczka Zipp, marki WMF, można łatwo zdjąć i wyprać

 

Powiew elegancji wniesie czarny, próżniowy termos duńskiej marki Stelton, z kultowej serii Classic. Dzięki niemu będziemy delektować się doskonałą kawą o każdej porze dnia. Jeśli zależy nam na tym, by nasz ulubiony napój długo zachował ciepło, można też zainwestować w doskonały termos z serii Grand Cru, duńskiej firmy Rosendahl. Oczywiście w czarnym kolorze.

Unikana w wyposażeniu kuchni czerń to barwa, która ma ogromny potencjał. Dodaje wnętrzu smaku, podkreśla jego elegancję, dopasowuje się do każdego stylu. Wybór czarnych dodatków świadczy o odwadze i zdecydowaniu. Na szczęście coraz więcej osób przekonuje się, że z pomocą tego wyjątkowego koloru można stworzyć niepowtarzalne kuchenne przestrzenie, które urzekają niebanalnością.

 

Elżbieta Kieś – specjalista ds. PR

Zdjęcia: Le Creuset, Stelton, WMF

www.prestizowakuchnia.pl

 

 

 

Szukaj nas tutaj:

 

               

 

 

Artykuły powiązane

Inwestycja w ważne chwile

30.03.2015

Są w życiu małe, z pozoru błahe rzeczy i zdarzenia, które w odpowiednich warunkach nabierają mocy zmieniania nastroju na lepszy, podtrzymywania na duchu i dawania energii do pracy. Na co dzień często ich nie dostrzegamy, są dla nas naturalne, jak oddychanie, ale w chwilach braku sił stają się kołem ratunkowym i znaczą wiele. Mała kostka czekolady zjedzona w...

Więcej

Włoski urlop we własnej kuchni

04.04.2015

Zima, śnieg i mała ilość światła słonecznego sprzyjają marzeniom o ciepłych miesiącach i wakacjach. Przeglądamy foldery, zdjęcia i filmy. Powoli planujemy urlop, by potem codziennie skreślać dni w kalendarzu. Polacy mają swoje ulubione miejsca spędzania wakacji. Jednym z najpopularniejszych celów urlopowych są Włochy. Wspaniała kuchnia, zachwycające krajobrazy i...

Więcej

Ostrzenie noży - przyjemność, czy katorga?

04.04.2015

Powiem szczerze, że nie znam wielu ludzi, w tym nawet zawodowych kucharzy, którzy lubią ostrzyć noże. Dziwię się temu od lat, bo ostre noże to podstawa w kuchni. Ale – skoro ktoś lubi szarpać, zamiast kroić, jego wola i sprawa. Niemniej zdziwieniem napawa fakt, że ostrzałki są cały czas produktem budzącym grozę. A myślę, nade wszystko, o ostrzałkach do noży...

Więcej

Profesjonalni towarzysze dobrego noża

27.04.2016

Noże, wykorzystywane do przygotowywania posiłków, mają ogromne znaczenie w codziennej pracy kucharza. Od ich jakości zależy smak potraw oraz szybkość i ergonomia ich przyrządzania, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Nóż ma wpływ na wygodę i sprawność krojenia, szatkowania, obierania, filetowania itd. Inwestycja w profesjonalny nóż jest jak najbardziej pożądaną z...

Więcej

Poradnik dla wybierających noże - ważna...

17.08.2016

Wielu kupujących dobry, np., japoński nóż decyduje się zaopatrzyć od razu w deskę do krojenia. Najlepiej drewnianą, wykonaną z wysezonowanego, wysokogatunkowego drewna. Ale jest też wielu takich, którzy zakładają, że dostosują nóż do deski. Upierają się przy tym, co mają, twierdząc, że skoro służyło, służyć nadal będzie. Stąd często pojawia się dysonans – nowy,...

Więcej

Przejdź do galerii