Dekantacja wina, czyli sztuka uszlachetniania trunku

Dekantacja wina to prosty sposób na przygotowanie szlachetnego trunku do delektowania się jego bogatym bukietem i smakiem. W popularnym znaczeniu dekantacja kojarzy się z napowietrzaniem wina oraz oddzielaniem osadu od trunku. A fachowcy dodają jeszcze dwie, ważne informacje na temat dekantacji, które na pewno zainteresują ludzi, którzy poważnie traktują degustację wina.

 

Dekantacja wyrównuje ciśnienie wina

W butelkowanym winie, zamkniętym w szkle, czy dojrzewającym w beczce, zachodzą różne procesy, gdy wino leżakuje i powoli się starzeje. Dekantacja pozwala na stopniowe wyrównanie różnic między ciśnieniem wina zamkniętym w butelce, czy beczce, a ciśnieniem otoczenia, w którym wino będzie serwowane. Dzięki temu wino zyskuje najbardziej naturalny, bogaty aromat i smak.

 

Dekantacja usuwa nadmiar tanin

Taniny, to, bardzo rzecz upraszając, chemiczne związki, garbniki, które powstają w trakcie przemian niektórych roślin. Wino tworzy się z różnych szczepów winorośli, które zawierają w sobie taniny, te wytracają się w procesie fermentacji trunku i denaturacji białek. Czyli – mówiąc po ludzku – za sprawą tanin wino nabiera swoistej cierpkości. I, co ciekawe, takie wino nie jest atrakcyjne w odbiorze. Wydaje się być kwaśne, dość nieprzyjemnie atakuje kubki smakowe. Dlatego właśnie należy dekantować wino, nade wszystko czerwone, które ma dużo garbników. Kiedy wino „odetchnie”, nadmiar tanin ulotni się z niego. Wtedy będziemy mogli delektować się prawdziwie rasowym smakiem.

 

 

Jakiego sprzętu użyć do dekantacji wina?

Dekantuje się, nade wszystko, czerwone wina, w których wytrąca się najwięcej osadu oraz wina mocno dojrzałe i mające w sobie sporo taniny. To, czego użyjesz w roli dekantera, zależy od wielu czynników -budżetu przeznaczonego na akcesoria do wina, Twojego zaangażowania i fachowej wiedzy na temat dekantacji, serwowania wina i jego temperatur, itp. Nas tutaj interesuje jeden z ciekawszych dekanterów, karafka duńskiej marki MENU, zaprojektowana przez inżynierów-designerów, grupę Norm.

 

Karafka postawiona na głowie

Tę designerską karafkę o szerokim dnie wyposażono w specjalny system pozwalający w kilka chwil zdekantować całą butelkę wina. Wino spływa po długiej szyjce i ściankach karafki, napowietrzając się dokładnie.

Urok całego pomysłu polega na tym, że otwartą butelkę wina mocuje się na szyjce karafki, w której jest umieszczony mechanizm dekantujący. Całość jest tak stabilna, że nie musisz trzymać jej ręką, by wino bezpiecznie trafiło w miejsce przeznaczenia.

Z drugiej strony - jeśli po serwowaniu zostanie nieco wina w karafce, w ten sam sposób możesz przelać trunek do butelki, wystarczy odwrócić karafkę do góry dnem.

Karafka Grupy Norm jest idealnym prezentem dla pasjonatów wina i ludzi, którzy cenią sobie sztukę dekantacji, z pietyzmem oswajając cierpkość szlachetnego trunku.

 

Dział PR Grupy Nas Troje

www.smakprostoty.pl

Zdjęcie: MENU

 

Artykuły powiązane

Z prawej, czy z lewej? Sztuka serwowania

23.03.2015

Eleganckie przyjęcia, spotkania towarzyskie, bankiety i jubileusze nie mogą się obyć bez lampki szampana lub doskonałego wina. Wino podajemy także do wystawnego obiadu, kolacji lub poczęstunku. O tym, jak dobrać kieliszek do rodzaju alkoholu, powiedziano już wiele. Problem zaczyna się wraz z ustalaniem kolejności i sposobu serwowania alkoholu. Skupmy się na winie....

Więcej

Zaskakujący dział akcesoriów barowych

01.04.2015

Coraz więcej ludzi poszukuje niebanalnych ozdób do salonu lub biura, chce wyposażyć kuchnię w designerskie AGD, zachwyca się luksusowym szkłem. Jest jednak przestrzeń w naszym sklepie – SmakProstoty.pl - która, raz po raz, zaskakuje naszych klientów. Są to akcesoria barowe. Nie wiedzieć czemu designerskie akcesoria barowe są dla wielu ludzi niemałym zaskoczeniem. O...

Więcej

Szklani twórcy dobrego wrażenia

04.04.2015

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak często oceniamy ludzi, firmy i instytucje na podstawie powierzchowności. To, jak wygląda przedstawiciel firmy, z którą chcemy współpracować, jak prezentuje się jej siedziba albo w jakim stylu urządzone jest mieszkanie znajomych, ma, wbrew pozorom, duży wpływ na to, jakie mamy o nich zdanie. Oczywiście, działa to w obie...

Więcej

Tajemnica piwnych szklanek

08.04.2015

Jeszcze kilka lat temu piwo kojarzyło się jedynie z jasnym lub ciemnym trunkiem z pianą, podanym w mniejszym lub większym kuflu. Dziś, za sprawą małych, lokalnych browarów oraz smakoszy piwa zmieniło się wiele. W sklepach i restauracjach pojawia się coraz więcej rodzajów tego złotego trunku, piwa smakowe, czy regionalne. Nawet wielkie browary przypominają sobie...

Więcej

Mocno spóźnieni, czyli jak Polacy...

17.09.2018

Przyjdzie nam jeszcze długo uczyć się tego, co świat traktuje jako coś naturalnego. Tym razem słowo o duńskim szkle barowym, które wyszło z pracowni jednego z najbardziej znanych designerów szkła XX wieku, Per’a Lütken’a. Co raz spotykamy się ze zdumionymi i zachwyconymi Klientami naszych sklepów, którzy z zapartym tchem podziwiają kieliszki i szklanki tworzone...

Więcej

Przejdź do galerii