Eleganckie przyjęcia, spotkania towarzyskie, bankiety i jubileusze nie mogą się obyć bez lampki szampana lub doskonałego wina. Wino podajemy także do wystawnego obiadu, kolacji lub poczęstunku. O tym, jak dobrać kieliszek do rodzaju alkoholu, powiedziano już wiele. Problem zaczyna się wraz z ustalaniem kolejności i sposobu serwowania alkoholu. Skupmy się na winie. Jako pierwsze serwujemy wina białe, następnie różowe i na końcu czerwone. Lżejsze wina mają zawsze pierwszeństwo przed cięższymi. Jeśli chodzi o wiek wina, to rozpoczynamy od najmłodszych – zawsze podajemy je przed starszymi. Pozostała jeszcze kwestia wytrawności. Najpierw serwujemy gościom wina wytrawne, a dopiero potem słodkie. Pamiętajmy o odpowiedniej temperaturze wina.
Ułożenie szkła ma znaczenie. Zależy oczywiście od tego, jakie napoje planujemy podać na przyjęciu. Kieliszki i szklanki ustawiamy z prawej strony, ponieważ zwyczajowo to w prawej ręce trzymamy kieliszek. Jeśli planujemy zaserwować wodę, białe lub czerwone wino oraz wino musujące względnie szampana, kolejność kieliszków powinna być następująca (patrząc od lewej strony): kieliszek do wody, kieliszek do czerwonego wina, kieliszek do wina białego. Nieco nad kieliszkiem na wodę ustawiamy kieliszek do szampana.
Odpowiednie podawanie potraw jest równie ważne, co reszta oprawy przyjęcia, kolacji, czy spotkania. Po prawej stronie gości prezentujemy trunki, uzupełniamy zawartość szklanek i kieliszków, podajemy napoje w kieliszkach, a także przygotowane na talerzach porcje. Po tej stronie również zbieramy zastawę. Z lewej strony prezentujemy potrawy na półmiskach, serwujemy posiłki z półmiska oraz zupę z wazy, podajemy dania do samodzielnego nałożenia oraz układamy i uzupełniamy zastawę (filiżanki i kieliszki możemy ustawić z prawej strony).
Skoro znamy już zasady, warto zastanowić się nad tym, jak elegancko i bezpiecznie zaserwować posiłki i napoje. Niezbędne są tu tace, które przydadzą się również w trakcie przyjęć stojących, np. koktajli. Podane na tacach lampki wina i szampana wyglądają elegancko. Dużą popularnością cieszą się srebrne tace, takie jak Trayan, marki Blomus albo piękne tace z serii Armonia, marki Bugatti, czy AJ Cylinda Line, firmy Stelton. Umieszczone na nich kieliszki odbijają światło, co wygląda niezwykle dekoracyjnie. Srebrny kolor ładnie kontrastuje z potrawą, podkreślając kolory. Nieco bardziej wymyślne kształty mają tace z serii Laguna i Acqua marki Bugatti.
Nawet, jeśli nie urządzamy wystawnych przyjęć i bankietów, elegancka taca powinna znaleźć się w naszej kuchni. Solidne i stabilne tace ułatwiają życie każdego dnia. Jeśli srebrne wydają nam się za eleganckie, sięgnijmy po drewniane, np. z serii Fionia, duńskiej marki Skagerak Denmark. To inwestycja na lata – drewno teakowe jest niezwykle trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne, takie, jak np. wilgoć. Bardzo wygodną, okrągłą tacę z serii Grand Cru ma w swojej ofercie marka Rosendahl. Przy zakupie pierwszej tacy dobrze jest też wybrać antypoślizgową, taką jak te z serii Pegos, marki Blomus albo ze specjalnym uchwytem, jak ta z serii Explore, firmy Stelton. Szukając małej, eleganckiej tacy, na której możemy również podać drobne przekąski, zwróćmy uwagę na tacę w kształcie gwiazdki, z serii Trattoria, marki Bugatti.
Serwowanie wina i posiłków wydaje się bardzo skomplikowane. W rzeczywistości wymaga jedynie zapamiętania kilku ważnych zasad, którymi trzeba się kierować. Jeśli w trakcie planowania eleganckiego spotkania, bankietu lub przyjęcia weźmiemy sobie do serca wytyczne znawców etykiety, na pewno osiągniemy sukces. Pomoże nam w tym cierpliwość, wiedza i odpowiednio dobrane, eleganckie akcesoria. Tak przygotowane przyjęcie nie może się nie udać.
Elżbieta Kieś – specjalista ds. PR
Zdjęcia: Rosendahl, Skagerak Denmark, Stelton, Zwilling
Część informacji na temat etykiety obowiązującej na przyjęciach pochodzi z książki „Etykieta w biznesie”(Adam Jarczyński, Helion 2010)
Szukaj nas tutaj: