Jak wyposażyć domowy barek?

Każdy wielbiciel szlachetnych trunków wie, że sztuka barmańska nie jest łatwa. Profesjonaliści uczą się fachu i zdobywają doświadczenie przez lata, zarówno podczas pracy, jak i na specjalnych kursach i szkoleniach. Nie znaczy to jednak, że laicy nie mogą nauczyć się przygotowywania drinków i podawania alkoholi. Odrobina czasu i wiedzy oraz ćwiczenia sprawią, że każdy z nas będzie mógł zaimponować znajomym własnoręcznie przygotowanymi drinkami. Na początku warto, oczywiście, przyglądać się pracy profesjonalistów oraz czytać przepisy. Potem można spróbować samodzielne przygotować klasyczne drinki, których smak znamy i lubimy. Następnie pora na pierwsze nieśmiałe próby mieszania bardziej wymyślnych koktajli. Do testowania warto zaprosić rodzinę lub znajomych, którzy obiektywnie ocenią ich smak i wygląd. Gdy już nabierzemy wprawy, możemy pokusić się o stworzenie własnych kompozycji, które podbiją kubki smakowe naszych gości.

Początkujący barman potrzebuje odpowiedniego wyposażenia domowego barku. Podstawą są, rzecz jasna, alkohole, nie obejdzie się także bez odpowiednich akcesoriów. Ponieważ wybór trunków to bardzo indywidualna sprawa, skupmy się na tych drugich.

 

Blener Vela, marki Bugatti, szybko pokruszy lód do drinków i koktajli

 

Większość drinków i koktajli podaje się z lodem, często kruszonym. Do przygotowania go wykorzystuje się specjalne kruszarki, które zajmują sporo miejsca. Na szczęście można je łatwo zastąpić za pomocą dobrego blendera, z funkcją rozdrabniania lodu, np. Vela, marki Bugatti. Przygotujemy w nim także kremowe smoothies oraz musy owocowe potrzebne do wielu drinków. Do przechowywania lodowych kostek przyda się wiaderko na lód. Większość wykonanych jest ze stali szlachetnej, np. wiaderka z serii Armonia, Acqua czy Laguna, włoskiej marki Bugatti. Można również znaleźć wiaderko zrobione z pięknego, mrożonego szkła – np. z serii Frost, duńskiej marki Stelton. Często w zestawie znajdują się specjalne szczypce do lodu. Jeśli ich nie ma, można je dokupić. Ma je w swojej ofercie, np., wspomniany już Stelton.

 

Akcesoria barowe z serii AJ Cylinda Line, marki Stelton

 

By przyrządzać alkoholowe i bezalkoholowe mieszanki, trzeba zaopatrzyć się w shaker, zwłaszcza jeśli marzy nam się Martini „wstrząśnięte, nie zmieszane”. Wielbiciele tego drinka mogą także wybrać luksusowy mikser do Martini. Oba dostępne są w kultowej serii AJ Cylinda Line, marki Stelton.

Profesjonalne podanie drinków zapewnią nam odpowiednie kieliszki. Idealnie pasujące do Martini ma w swojej ofercie marka Holmegaard.

Nie można zapomnieć też o szklankach barowych. Często początkujący barmani inwestują w wymyślne gadżety zapominając, że równie ważny, jak skład drinka, jest sposób jego podania, a co za tym idzie i dobór odpowiedniego szkła. Duży wybór szklanek barowych i kieliszków mają w ofercie marki Stelton, Holmegaard i Rosendahl.

Wielu z naszych gości zapewne ucieszą kolorowe mieszanki, ale znajdą się też tacy, którzy stawiają na klasykę, np. doskonałe wino. Podczas poznawania tajników sztuki barmańskiej warto dowiedzieć się, jak prawidłowo podawać ten gronowy trunek. Ten złożony proces również wymaga odpowiednich narzędzi, takich jak np. korkociąg, cooler czy termometr do wina. Tylko od nas zależy, czy wybierzemy tradycyjny korkociąg, np. z serii Norm, marki Menu, czy nowoczesny korkociąg ciśnieniowy kultowej, amerykańskiej marki CorkPops.

 

Doskonałe, tworzone ręcznie szkło z duńskiej huty Holmegaard

 

Podstawowy zestaw akcesoriów warto uzupełnić o miarkę, do precyzyjnego odmierzania, różnego rodzaju mieszadełka i wyciskarkę do cytrusów. Sok z pomarańczy, limonek, czy grejpfrutów jest częstym składnikiem drinków i koktajli. Elektryczna Vita, marki Bugatti, wyciśnie sok do ostatniej kropelki.

Tak przygotowani możemy zacząć naszą barmańską przygodę. Już po kilku godzinach mieszania i próbowania będziemy w stanie stworzyć prawdziwe arcydzieła. Jeśli zaserwujemy je z pomocą profesjonalnych akcesoriów, na pewno zrobimy wrażenie na naszych znajomych.

 

Elżbieta Kieś – specjalista ds. PR

www.smakprostoty.pl

Zdjęcia: Bugatti, Holmegaard, Stelton

 

Artykuły powiązane

„Gość w dom, Bóg w dom”

05.03.2015

Niezależnie od tego, czy jesteśmy bardzo towarzyscy, czy mamy naturę samotnika, prędzej, czy później, odwiedzą nas goście. Okazji w roku jest mnóstwo – święta, imieniny, urodziny... Jeśli regularnie bywamy na imprezach i spotkaniach organizowanych przez naszych przyjaciół i bliskich, wypada choć raz zaprosić ich do siebie, w ramach rewanżu. Co jednak, kiedy nie...

Więcej

Zmasowany atak witamin, czyli jak zapobiec...

11.03.2015

Nawet najwięksi wielbiciele zimy przyznają, że jej koniec ciągnie się niemiłosiernie. Roztapiający się, szary śnieg nie nastraja optymistycznie, a zimny wiatr tylko potęguje to doznanie. Każdego dnia wyczekujemy zmian – ciepłego wiatru, słońca, wyższej temperatury. Tęsknie wypatrujemy błękitnego, wiosennego nieba, mając nadzieję, że jeśli nie dziś, to może jutro......

Więcej

Szklana podniosłość chwil

11.03.2015

Kieliszki mają magiczną moc. Biorąc do ręki delikatną nóżkę, przenosimy się do innego świata - świata elegancji, magii, wytworności. Nawet najbardziej szlachetny i unikatowy trunek, wypity ze szklanki, czy kubka, traci swoją wyjątkowość. Nalane do kieliszka wino zyskuje zupełnie inny wymiar smaku, a posiłek, do którego je zaserwowano, zmienia się w prawdziwą ucztę....

Więcej

Z prawej, czy z lewej? Sztuka serwowania

23.03.2015

Eleganckie przyjęcia, spotkania towarzyskie, bankiety i jubileusze nie mogą się obyć bez lampki szampana lub doskonałego wina. Wino podajemy także do wystawnego obiadu, kolacji lub poczęstunku. O tym, jak dobrać kieliszek do rodzaju alkoholu, powiedziano już wiele. Problem zaczyna się wraz z ustalaniem kolejności i sposobu serwowania alkoholu. Skupmy się na winie....

Więcej

Luksus w każdej kuchni

28.03.2015

Gdy myślimy „luksus”, przychodzi nam na myśl wiele obrazów. Drogie samochody, urządzone z przepychem wille, ubrania od projektantów, biżuteria ze szlachetnych kamieni, unikatowe perfumy… W większości są to rzeczy materialne, drogie i trudne do zdobycia. Bardzo rzadko przychodzą nam na myśl produkty spożywcze. Owszem, zdarza się, że do artykułów luksusowych...

Więcej

Przejdź do galerii