Mordercza patelnia, czyli polska paranoja na punkcie smażenia

Nasi Drodzy Czytający, zaczniemy dziś od pełnego pocieszenia zdania - dobrej jakości, nowoczesne patelnie klasy Premium i Super Premium NIE ZABIJAJĄ. Wbrew powszechnej opinii paranoików i szaleńców, którzy mierzą promieniowanie kosmiczne i odnoszą je do „promieniowania” materiału, z którego zrobiona jest patelnia, ten sprzęt bardzo, ale to bardzo, bardzo, bardzo, bardzo sporadycznie przyczynia się do wyprawiania nas do grobu. Chyba, że smażymy 5 x dziennie 7 x w tygodniu przez 70 lat. Wtedy można go o złe zamiary posądzać.

Patelnie nie są źródłem całego zła świata tego, nie sprowadzają kataklizmów, nie są 7 kręgiem piekielnym, nie sprowadzają dżumy, czy innych, biblijnych plag.

Nie ironizujemy! Powyższe piszemy z głęboką powagą.

 

Świat zwariował

Mamy to piekielne szczęście, że nasz kontakt z wariatami różnej maści jest ograniczony. Ale czasem zdarza się, że któryś się przedrze przez starannie zastawione zapory. I wtedy przyjdzie nam wysłuchiwać pytań, czy patelnia ABC zabije go powoli, czy nagle. Czy ekologiczne aluminium, z którego zrobiony jest szkielet, czy pas aluminium, zatopiony między warstwami stali, a który pozwala patelni doskonale szybko się nagrzać i tym samym zdrowiej smażyć (bo w niższych temperaturach), nie sprawi, że rzeczonemu wariatowi-smażącemu wyrosną czułki oraz macki i zmienią nieodwracalnie jego DNA w Bloba Zabójcę?

Dowiadujemy się od takich oszołomów, że aluminium wypłynie na zewnątrz i jak rtęć zatruje wszystkich wokoło. Nie będzie nawet czekać do obiadu, bo już w trakcie smażenia jest wystarczająco toksyczne. Taki ktoś wie, że patelnia sprowadzi na niego śmierć. I tyle z rozmowy.

Niektórzy pytają, czy eko-aluminium nie będzie promieniowało i wysyłało podstępnie przeróżnych paskudztw w jedzenie. Tak, potwierdzimy, że patelnia, wrogi człowiekowi byt, wyśle sygnał podprogowy od razu w głąb gremialnej ludzkiej podświadomości i cały światowy organizm padnie w sekundę.

 

Prosimy, oszczędźcie nam takich rozmów i maili

Ile razy przyjdzie nam jeszcze tłumaczyć, że każdy, nawet super zdrowy bio-kalafior, czy najbardziej urodziwa marchewka, o kuszących truskawkach nie wspominając, mają w sobie więcej szkodliwych substancji, metali ciężkich i pestycydów, niż patelnia wydzieli przez /w całe pokolenia jej używających?

Telefon i komputer, czy telewizor są bardziej szkodliwe, niż nieszczęsna patelnia. Wychodzenie na tzw. świeże powietrze jest bardziej ryzykowne, niż smażenie wg sztuki.

Skąd ta patelniana paranoja?!!!

 

 

Mieszkasz w namiocie tlenowym?

W jak syntetycznych i hiper-zdrowych warunkach żyjecie, jecie i oddychacie, że przychodzi Wam, drodzy paranoicy, pytać, czy patelnia Was nie zabije? Są jakieś granice bycia mądrym inaczej. Jeśli ktoś liczy sobie w okolicy 35-lat w górę, na pewno ma za sobą, z reguły, dekady gotowania w najpodlejszych naczyniach świata. I ten ktoś nagle wpada w szał tzw. zdrowego gotowania, które polega na tym, że robi wszystko, jak robił (czyli w bardzo wielu przypadkach źle, niszcząc wartości odżywcze tego, co przygotowuje), a dostaje obłędu na punkcie nowej patelni, która musi być arcy-zdrowa – niezależnie od tego, co to ma znaczyć. Najlepiej byłoby, gdyby patelnia od razu zmieniła naturę świata i pozbawiła ludzkość cierpienia, chorób, problemów i, rzecz jasna, śmierci.

 

Powrót z Edenu

Czasem mamy wrażenie, że ktoś taki z Edenu na Ziemię się urwał i szuka tego, co zdrowe, by go rzeczywistość od razu nie ukatrupiła. Gdzie mieszkał przez całe swoje „poprzednie życie” - na Marsie, Księżycu? W próżni? Bez bakterii i wirusów, w arcy-sterylnym i zdrowym świecie?

A kiedy odpiszemy komuś, mniej, czy bardziej złośliwie (bo nie da się inaczej, racjonalizm nie wchodzi w grę, bo wariat działa na poziomie szalonych emocji), że dobre patelnie cenionych producentów nie zabijają - to się potem na nas obrażają. I całe szczęście! Wariatów uprzejmie prosimy o omijanie nas z daleka. Może jest ktoś, kto lubi sobie takie pogaduszki ucinać. My przekonywać, że mamy dobre i polecamy dobre, nie będziemy.

Tacy pseudo-gotujący powinni, zamiast kuchni, mieć laboratorium. Problem się rozwiązuje. Kupią patelnię, poszatkują na kawałki, czy plastry, przebadają każdy atom i wtedy będą mogli w spokoju smażyć.

Problem, bo gdy pogadać z takim kimś o tym, co w jego kuchni gości, okazuje się, że zbierany latami sprzęt jest wart może tyle, co naprawdę godne uwagi naczynie. Czasem jedno jedyne.

To by było na tyle.

 

Joanna Gawlikowska i Krystian Wawrzyczek

Grafika: licencja Envato Elements

www.prestizowakuchnia.pl

 

 

Szukaj nas tutaj:

 

               

 

Artykuły powiązane

Gotowanie bez wody - fakt, czy...

11.07.2018

Gotowanie gotowaniu nierówne. Klasyczne gotowanie wydaje się być już przeżytkiem, jeśli spojrzeć na rozwijającą się technologię kuchenną i wiedzę na temat zdrowego żywienia. Nie ma sensu - z punktu widzenia logiki i wiedzy o zdrowym gotowaniu - moczyć kilku ziemniaków na codzienny obiad w 2 litrach wody. Wygotuje się z nich w ten sposób wszystko, co wartościowe....

Więcej

Dieta zaczyna się w głowie

27.07.2018

Znasz to na pewno z własnego doświadczenia. Pewnie z milion razy obiecywałeś sobie, że od jutra zaczniesz dobrze jeść, rzucisz w diabły słodycze, papierosy, alkohol i kawę. Zaczniesz chodzić, nie wysługiwać się samochodem, czy autobusem, zaczniesz biegać, pływać, odkurzysz rower, czy rolki. Słowem – od jutra staniesz się innym człowiekiem. Aktywnym, pełnym pasji,...

Więcej

Gulasz z bakłażana i ciecierzycy - przepis...

11.10.2020

Czy wiecie, że z bakłażana i cieciorki, zwanej też ciecierzycą, może powstać sycący, pyszny, bezmięsny gulasz? Wielu z nas tak zakręciło się w świecie smażenia, w uniwersum potraw z mięsami i na ich bazie, że zapomina o sezonowych warzywach. A to właśnie po nie trzeba sięgać, kiedy pojawiają się w sklepach. Nie przypływają do Polski z drugiego końca świata...

Więcej

Filety z indyka z sosem żurawinowym i...

25.10.2020

Indyk, czy kurczak, w zależności od tego, co lubisz, może być serwowany ze słodko-dymno-kwaśnym sosem żurawinowym z miodem, wędzoną papryką i octem balsamicznym. Dodaj do tego pieczone w mundurkach ziemniaczki z ziołami, a na pewno będziesz mieć kłopot, by doczekać obiadu. Wiemy, co mówimy, bo przyszło nam być w studio, gdy Anastazja w kolejnym odcinku swojego...

Więcej

Przejdź do galerii