Nóż kuchenny – najbardziej podstawowe narzędzie wykorzystywane w kuchni, którego używa się każdego dnia w trakcie przyrządzania praktycznie każdego posiłku. Z punktu widzenia każdego gotującego wybór noża kuchennego jest niezwykle istotny, toteż warto wiedzieć o nim jak najwięcej. Niestety, na temat noży krąży wiele nieprawdziwych mitów, które mogą wprowadzać w błąd miłośników gotowania. W poniższym tekście przedstawiamy 3, wydaje nam się, dość zasadnicze, z nich.
Zanim przejdziemy do omówienia trzech popularnych mitów dotyczących noży kuchennych, chcemy podkreślić, że w niniejszym tekście odnosimy się wyłącznie do noży kutych, a nie o tych produkowanych w milionach sztuk „nożach” z blachy, które nożami są tylko z nazwy.
1. Tani, ale trwały
Zajrzyj do kuchni i zastanów się, od jak dawna korzystasz ze swojego noża. Rok? 2 lata? A może 5 lat? Jeżeli jest on wykonany przez renomowanego producenta, to być może jeszcze zachowuje swoje pierwotne właściwości, jednak tanie „noże” z osiedlowego sklepu, czy marketu pewnie dawno już nie kroją. O trwałości danego produktu decyduje jakość użytej do jego wytworzenia stali – im lepsza, tym nóż bardziej trwały. A że noże z doskonałej stali mogą kosztować nawet kilkadziesiąt, czy kilkaset razy więcej niż te masowo produkowane, nie ma się co łudzić, że za niewielkie pieniądze kupi się trwały nóż.
2. Uniwersalny nóż do wszystkich zastosowań
Znana powszechnie zasada mówi, że jak coś jest do wszystkiego, to jednocześnie jest do niczego. Podobnie rzecz ma się w przypadku noży – nie ma takiego, który równie dobrze odnalazłaby się we wszystkich możliwych kuchennych zastosowaniach. Istnieje wiele różnych kategorii noży i choć najbardziej uniwersalny jest nóż kucharza, to nawet on nie nadaje się do wszystkich czynności kuchennych. Również nóż uniwersalny, którego zastosowanie w istocie nie jest uniwersalne i ogranicza się do krojenia oraz obierania warzyw, owoców i niewielkich kawałków mięsa, nie spełnia roli noża do wszystkiego. Należy się zatem wyzbyć przekonania, że istnieje nóż potrafiący wesprzeć kucharza niezależnie od tego, czym w danym momencie się zajmuje. Chyba, że kupimy scyzoryk z 50-oma ostrzami. Pytanie, czy to nadal będzie nóż?
3. Wiecznie ostry nóż
Z miejsca trzeba stwierdzić, że takich noży nie ma, a jeśli ktoś próbuje nas do tego przekonać, należy mu grzecznie podziękować. Każdy, nawet najdroższy nóż wymaga ostrzenia, bo nawet najdoskonalsza stal się, po prostu, tępi i zużywa. Ostrzenie noża przedłuża jego żywot, dlatego powinno się ten proces przeprowadzać co najmniej kilkanaście razy w roku (mowa o nożach, które trzymają ostrość kilka lub kilkanaście tygodni). Jeśli ktoś ma pecha kroić nożem z blachy, czyli nie nożem, a kuchenną zmorą, ostrzyć go będzie co trzy dni.
Dział PR Grupy Nas Troje
Konsultacja – Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Miyabi
Szukaj nas tutaj: