Bądź czujny, kupuj z głową!

O ile kupno garnka lub patelni nie jest w dzisiejszych czasach żadnym problem, o tyle umiejętności wyboru wysokiej jakości naczyń spośród tysięcy tanich imitacji jest już prawdziwą sztuką. Każdy, kto zamierza nabyć dobry garnek lub spełniającą wymagania patelnię, powinien zwracać uwagę na kilka ważnych elementów. Jeśli zdać się na podpowiedzi kuszącego ceną hipermarketu, albo sklepu z milionem i jednym drobiazgiem, można dokonać złego wyboru.

 

Czy te naczynia mi nie zaszkodzą?

Podstawowym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, kupując patelnię lub garnek, jest materiał, z którego został wykonany dany produkt. Przede wszystkim trzeba się zastanowić, czy nie spowoduje on reakcji alergicznych u osób spożywających gotowane w nich potrawy. Jeżeli organizm jest wrażliwy na dany związek chemiczny bądź komponent danego naczynia, mogą pojawić się niepożądane skutki uboczne, takie jak problemy z przemianą materii, czy zaburzenie nawyków żywieniowych. Z kolei dla osób cierpiących na dolegliwości serca lub niedobór żelaza potencjalnie szkodliwymi naczyniami są te, które powodują obniżenie poziomu tych pierwiastków w pożywieniu.

Generalnie – naczynia, które zmieniają, czy wpływają negatywnie na przemiany biochemiczne przyrządzanych w nich potraw, są potencjalnym zagrożeniem. Najgorsze jest to, że problem będzie ewoluował latami, da o sobie znać po, nawet, dekadach, ale wtedy będzie ciężko przywrócić równowagę organizmu i jego przemiany materii.

 

 

Tanie znaczy złe!

Nie ma się co łudzić, patelnie i garnki nie są wyjątkiem i tak jak w wielu branżach, tak i tu cena odgrywa dużą rolę. Nie należy więc oczekiwać, że kupione w hipermarkecie naczynie nieznanego producenta, kosztujące 50 zł, zapewni dobry smak potraw i będzie zdrowe dla organizmu – to mrzonki, które należy odrzucić na samym wstępie. Nikogo nie usprawiedliwia wytłumaczenie, że nie ma pieniędzy na coś lepszego, więc musi kupować tanie. Wydaje wyrok na samego siebie! A później dziesiątki tysięcy złotych na leczenie i siebie i rodziny.

Dobry towar można kupić na raty. Trzeba jedynie zmienić świadomość i zaniechać starych, szkodliwych nawyków, że to, co się je, jak i to, w czym się gotuje, nie ma dla zdrowia żadnego znaczenia, bo to kuriozalna nieprawda!

Wysoka jakość naczyń, siłą rzeczy, musi kosztować - dobre garnki i patelnie wytwarzane są w trakcie bardzo złożonego, wieloetapowego procesu produkcji, przy czym – w przypadku wielu słynnych marek – różne etapy tworzenia naczyń przeprowadzane są ręcznie. Do tego dochodzą dekady doświadczeń, szukanie coraz lepszych rozwiązań, bezpiecznych dla zdrowia materiałów, które wspomagają zdrowe żywienie, czy nawet leczenie. Plus patenty, kontrola jakości, specjalistyczne laboratoria badające jakość powłok, czy naczyń itp., itd. To musi kosztować.

 

Naczynia z pokazów – zarabiajmy na naiwnych

Zanim kupi się garnek albo patelnię z pokazu – czy to domowego, czy zorganizowanego dla większej publiczności – należy się kilka razy zastanowić, czy rzeczywiście jest to opłacalne. Nie znaczy to, rzecz jasna, wszystkie pokazy są podszyte oszustwem. Niemniej, co przykre, to bardzo częsta praktyka.

Trzeba mieć świadomość, że tego typu pokazy nastawione są głównie na efekt marketingowy, a nie merytoryczny. Chodzi o to, żeby sprzedać naczynie w najdroższej możliwej cenie jak największej liczbie osób. Specjalnie szkoleni psychologowie przygotowują sprzedających na pokazach, by potrafili oczarować swoich potencjalnych klientów. Jeśli ktoś jest naiwny i podatny na tego typu zabiegi – a trudno nie być podatnym, bo umysł reaguje w sposób przez psychologię sprzedaży dawno już zbadany – można sporo (nawet i kilkaset procent) zapłacić za coś, co powinno kosztować kilkadziesiąt złotych.

 

Dział PR Grupy Nas Troje

Konsultacja: Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Grupy Nas Troje

www.prestizowakuchnia.pl

 

 

Szukaj nas tutaj:

 

               

 

 

 

Artykuły powiązane

Garnki z kolorowego żeliwa - nowy wymiar...

11.03.2015

Przebogaty świat kulinariów, naczyń, patelni, brytfann byłby skromny i, jakościowo bardzo ograniczony, gdyby nie gościły w nim kolorowe, żeliwne naczynia z Francji. Utarło się mówić, że Francuzi robią najlepsze żeliwne naczynia na świecie i trudno z tym przekonaniem polemizować. Wystarczy rzut oka na olbrzymią ofertę marki Staub - na pewno w świecie żeliwa jednej z...

Więcej

Jego bazyliowa doskonałość

17.03.2015

Gotowanie w żeliwie ma w sobie coś z magii. Garnki z naturalnego żeliwa przypominają kotły czarnoksiężnika, w których przyrządzał magiczne eliksiry. Ich czerń wydaje się skrywać w sobie tajemnice, którą odkryć mogą jedynie wybrani. Z kolei kolorowe żeliwo prezentuje się niezwykle bajkowo - cieszy oczy soczystą barwą i pięknym połyskiem emalii. Spośród wielu...

Więcej

Kuchenne czarne charaktery

05.04.2015

Producenci AGD i akcesoriów kuchennych prześcigają się w wymyślaniu nowych stylów i kolorów dodatków. Obok ponadczasowej bieli znajdziemy garnki, patelnie, noże i utensylia kuchenne we wszystkich kolorach tęczy. Również kuchenne AGD produkowane jest w wielu barwach – od rażących neonów po delikatne pastele. Jest jednak kolor, który bardzo rzadko pojawia się w...

Więcej

Pół godziny, które zmienia jakość życia

05.04.2015

Tysiąc spraw na głowie, gonitwa myśli, zadania do wykonania, nowe wyzwania. Tłok, korki, spotkania służbowe, zakupy, małe i większe problemy. Codzienność każdego z nas. Po całym dniu marzymy już tylko o tym, by położyć się spać, na chwilę zapomnieć o otaczającym nas świecie. Następnego dnia budzimy się rano i rozpoczynamy kolejny wyścig z czasem, ludźmi,...

Więcej

Stal XXI wieku - patelnie Demeyere

05.04.2015

Zawodowo jestem związany z kuchnią, kulinariami i technologiami kuchennymi od lat 90-tych XX wieku. Przez wiele lat obcowania z doskonałym, kuchennym sprzętem nie tylko stałem się jego orędownikiem, ale też – przez mnóstwo testów i eksperymentów – dowiedziałem się o nim więcej, niż niejeden zawodowo gotujący. Stąd jestem przekonany, że, dzieląc się własną wiedzą i...

Więcej

Przejdź do galerii