Jeszcze do niedawna brytfanny były opasłymi naczyniami, w których dało się przyrządzić kilogramy mięsa, spożywanego, z konieczności, przez wiele dni. Jako że gotowanie na zapas odeszło do lamusa, zmieniły się również rozmiary i kształty brytfann – dziś już nie są one tak olbrzymie, jak kiedyś, wyróżniają się za to uniwersalnością i wszechstronnością. A to za sprawą materiałów, z których zostały wykonane, czy rewelacyjnych, nieprzywierających powłok, które można znaleźć, np. w żeliwnych brytfannach francuskiej marki Staub.
Czy żeliwny garnek może być brytfanną?
Dzięki pomniejszeniu rozmiarów brytfann obecnie mogą one pełnić wiele różnych funkcji kulinarnych – powszechnie wykorzystuje się je do gotowania, duszenia, pieczenia, a nawet smażenia. Brytfanna może być jednocześnie garnkiem, w którym przyrządza się takie potrawy, jak np., bigos, gulasz, czy rozmaite zupy. Dużą zaletą tego naczynia jest możliwość użycia go na kuchence każdego typu, czy to elektrycznej, gazowej, czy indukcyjnej.
Żeliwo kocha wysokie temperatury
Francuskim (marka Staub), czy szwedzkim brytfannom (marka Skeppshult), wyprodukowanym z żeliwa, nie przeszkadzają temperatury sięgające 250, czy nawet 300 stopni Celsjusza – w końcu stworzono je z materiału, który wypalono w temperaturze od 850 do 1450 stopni Celsjusza. Nic wobec tego nie stoi na przeszkodzie, aby wsunąć żeliwną brytfannę wprost do piekarnika rozgrzanego na maksimum, czy pieca opalanego drewnem, którego komora osiąga temperatury, nawet, do 350 stopniu Celsjusza.
Idealne rozprowadzanie ciepła i wybitne smaki z żeliwnych naczyń
Dzięki temu, że w przypadku żeliwa ciepło rozchodzi się równomiernie po całym naczyniu, dania są z każdej strony są tak samo przypieczone i zarumienione. W efekcie potrawy przygotowywane w żeliwnej brytfannie kuszą smakiem i aromatem – bez względu na to, czy są gotowane, pieczone, czy duszone. Wyróżniają się soczystością i nie są wysuszone, a proces ich pieczenia trwa znacznie krócej niż w przypadku brytfann wykonanych z innych, niż żeliwo, materiałów. Stąd potrawy zachowują więcej właściwości odżywczych, których ilość zmniejsza się wraz z wydłużeniem czasu pieczenia.
Serwowanie w żeliwnych naczyniach - czysta frajda!
Co więcej, potrawy serwowane w żeliwnej brytfannie zachowują ciepło nawet przez kilka godzin, dlatego można je postawić na stole, nawet w ogrodzie i nie obawiać się, że za moment wystygną. Gdy używa się żeliwnej brytfanny, warto pamiętać, by unikać gwałtownych zmian temperatury, spowodowanych np. wylaniem zimnej wody do gorącego naczynia.
Dział PR Grupy Nas Troje
Zdjęcia: Staub
Szukaj nas tutaj: