Na widok woka, będę nieuprzejmie złośliwy, Polacy cały czas jeszcze wyczyniają różniste gusła – spluwają przez lewe ramię, żegnają się wspak, czy okręcają wokół osi. Wok to, w pojęciu schabojadów, wielka miednica. Wok ciągle w Polsce przestrasza. Niektórzy boją się, że trzeba go wypełnić po same brzegi, żeby coś w nim ugotować. Zważywszy, że to jedno z najstarszych naczyń świata, taka nieświadomość budzi politowanie i dezaprobatę.
Wok - jedno z genialniejszych naczyń świata
Nie znam, a znam naczyń bardzo wiele, lepszej, specyficznej głębokiej patelni, za jaką może uchodzić wok. Nie znam też lepszego garnka, niźli wok, który potrafiłby tak oczarować podniebienie. Bo wok to coś pomiędzy garnkiem i patelnią, w zasadzie ich połączenie. Można w nim smażyć, dusić, w mniejszych wokach, które zmieszczą się w piekarniku, można też bez obaw zapiekać.
W woku można gotować na parze
Jeśli mamy specjalny wkład, możemy gotować w wokach na parze. Wok idealnie nadaje się do serwowania zarówno romantycznej, ciepłej kolacji we dwoje, jak i obiadu dla spragnionych nowych smaków gości. Są tacy, a jest ich wielu, którzy twierdzą, że wok zastąpił im w kuchni ¾ naczyń i życia bez niego sobie nie wyobrażają.
Wok wokowi nie równy
Nie zamierzam przekonywać niedowiarków co do wartości woka w kuchni. Tekst kierowany jest do tych, którzy szukają dobrych, sprawdzonych woków, pozwalających przyrządzić prawdziwie magiczne potrawy. Przez lata testowałem wiele marek i naczynia wykonane z różnorodnych materiałów. Niektóre woki, choć prezentowały się po wyjęciu z pudełka okazale, nie wytrzymały próby czasu. Stąd pisać będę o kilku markach, które nie rozczarowały. Dziś o tej, która skradła mi serce już wiele lat temu.
Żeliwny wok Staub potrafi wzmacniać smaki
Moje największe ukochanie – żeliwne woki francuskiej marki Staub, wyposażone w ceramiczną, porcelanową powłokę nieprzywierającą. Posiadają też kratkę-ruszt, na który można odkładać usmażone produkty, by je odsączyć. Oczywiście, każdy wok ma szklaną pokrywę.
Trzeba powiedzieć, iż żeliwo samo z siebie wzmacnia smaki potraw, a powłoka nieprzywierająca woków Staub pozwala minimalizować zużycie oleju.
Żeliwny wok na każdy typ kuchenek
Ciężki, masywny, potężny, a przy okazji elegancki, subtelny i wyśmienicie wykonany - czego można od woka chcieć więcej. Trzeba dodać, iż żeliwny wok Staub posłuży na każdym typie kuchni, rozgrzeje się niesłychanie szybko i długo będzie trzymał ciepło. Mogą z niego korzystać osoby o wrażliwym przewodzie pokarmowym, bez kłopotu można przygotowywać w nim potrawy dla dzieci, kobiet w ciąży, czy starszych osób. Jeśli ktoś cierpi na bardzo zaawansowane alergie, tego typu woka, niestety, nie polecam.
Dwa różne rozmiary woka
Obdarzone wieczystą gwarancją producenta woki w przepięknych kolorach mają dwa wymiary (stan na rok 2015). Najstarsza odsłona to woki wzorowane na chińskich pierwowzorach – duże naczynia o średnicy 37 cm. Posłużą każdemu, kto kocha orientalne potrawy przyrządzane z rozmachem.
Mniejsze woki Staub mają średnicę 30 cm. Zostały wprowadzone na rynek w roku 2014. Stanowią idealne połączenie woka i głębokiej patelni do zapiekania, gdyż zmieszczą się w klasycznym piekarniku.
Przeróżne i oryginalne potrawy z woka
Wok pozwala nieustannie dziwić się smakom, różnorodności kulinarnych doświadczeń. To naczynie, które potrafi przyrządzić zarówno absolutnie delikatne, aksamitne w wyrazie potrawy, jak i takie, które szokują dosadnością i charakterem. Jak pokazuje doświadczenie, można całe życie gotować, smażyć, dusić, czy też zapiekać w woku, a może nie zdarzyć się ani razu potrawa, która będzie smakowała podobnie do wcześniej przyrządzonej. Zawdzięczamy to dużej powierzchni parowania, wyśmienitemu obiegowi pary wewnątrz naczynia, która „miesza” ze sobą smaki poszczególnych składników i przypraw. W garnku nie da się zyskać takiej wyrazistości i różnorodności smakowej.
Wok to naczynie zarówno dla minimalistów, którzy kochają potrawy proste, o czytelnym smaku i aromacie, ale i dla kucharzy rodem z baroku, którzy z kolei uwielbiają przyprawiać, eksperymentować z dodatkami, sosami, czy marynatami.
Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Staub
Szukaj nas tutaj: