Wok to wciąż jedno z mniej popularnych naczyń w polskiej kuchni, co okazuje się swoistym grzechem przeciw smakom. Wok, który stoi w pół drogi między garnkiem a patelnią, to rozwiązanie kojarzone z aromatycznymi kulinariami Orientu, może świetnie sprawdzać się w polskim domu - przy duszeniu, smażeniu, a nawet przygotowywaniu popularnych eintopf'ów.
Nie masz woka? Żałuj!
Wok łączy smaki często z zupełnie innych bajek, biorąc z nich to, co najlepsze, pozostawiając zaskakującą odrębność poszczególnych składników potrawy. Brzmi to paradoksalnie, ale właśnie na sprzecznościach opiera się magia aromatów mistrzowskiej kuchni rodem z woka.
Wielka micha potrafi wyczarować cuda
Kształt woków, znanych już od tysięcy lat wśród ludów azjatyckich, jak również afrykańskich, ułatwia kreację zaskakujących smakowo dań przyrządzanych z wielu składników w jednym naczyniu. Największą zaletą woka jest, oczywiście, szybkość przygotowania potraw. Pół godziny, z górą 45 minut – a danie z mięsem i warzywami, w pełni przygotowane i kusząco aromatyczne, jest już na stole!
Wyjątkowy kształt bardzo głębokiej patelni z wysokimi ściankami zachęca do duszenia i smażenia w woku grubo krojonych warzyw i mięs. To naczynie wyzwań się nie boi i sprosta nawet wyjątkowo wyrafinowanym podszeptom wyobraźni. Sosy, potrawki, samo mięso lub warzywa – to wszystko potencjalna potrawa z woka. Do woka można włożyć niemal wszystko, co uda znaleźć się w lodówce.
Żeliwne woki - dobry pomysł, czy niespecjalnie?
Jeżeli kojarzysz woki z cienkimi, blaszanymi ściankami, zapewne widziałeś tańsze, niekoniecznie sprawdzone rozwiązania. Kucharze są zgodni co do tego, że najlepsze efekty uzyskuje się dzięki żeliwnym naczyniom, projektowanym w zgodzie z naturą, na przykład w Szwecji (marka Skeppshult). Innym, doskonałym pomysłem są żeliwne woki z nieprzywierającymi powłokami, stworzone przez francuską markę Staub.
Dobry wok to solidność, znakomite przewodzenie ciepła, niezawodność. Efekt uzyska się dzięki dużej powierzchni parowania i odwadze łączenia ze sobą składników o najróżniejszych smakach i aromatach.
Jeżeli pragniemy jeść zdrowo, intrygująco, kreatywnie – żeliwny wok jest właściwym naczyniem, szczególnie, że przystosowany jest do wszystkich rodzajów kuchenek, od gazowych, po indukcję.
Dział PR Grupy Nas Troje
Zdjęcia: Staub
Szukaj nas tutaj: