Licząca sobie już 100 lat firma Sumikama, będąca właścicielem znanej marki noży Kasumi, pewnie uchodzi w Japonii za całkiem młodziutką. Europejczycy szaleją, widząc, że jakaś firma datuje swoje powstanie na początku XX wieku. A w przypadku japońskich kuźni, które trwają czasem od, nawet, 6-7 wieków, stuletnia firma to pewnie „niemowlak”.
25 pokolenie mistrzów rzemiosła kuje noże Kasumi
Jednak nie tylko wiek firmy robi wrażenie, ale też fakt, że noże marki Kasumi kuje już 25-te pokolenie mistrzów tradycyjnego kowalstwa. 25 pokolenie! Ile musi się tu kryć historii, fachowości, przekazywanej przez generacje wiedzy, często pewnie tajemnej, do której dopuszczeni są tylko wybrani?
Marka Sumikama tworzy dość niewielkie ilości linii noży, skupiając uwagę na tym, by każdy produkt był najlepszej jakości. Nigdy nie stawiano na ilość, zawsze na to, by noże dały każdemu krojącemu wiele przyjemności.
Designerskie noże Kasumi Damascus
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych serii noży to linia 32-warstwowych noży Kasumi Damascus. Warto powiedzieć, że te noże, co nie jest zjawiskiem zbyt częstym w przypadku noży japońskich, zyskały dwukrotnie renomowaną nagrodę Design Plus, za design właśnie. Bo trzeba powiedzieć, że te noże są bardzo malownicze.
Noże na poziomie
Prezentując linię 32-warstwowych noży Kasumi Damascus, warto podkreślić, że – choć ze względu na cenę można je niemal automatycznie zaklasyfikować do grupy średnich noży japońskich – po pierwszym kontakcie z nimi natychmiast zmienia się zdanie. Ich ostrość jest bardziej niż satysfakcjonująca. A twardość stali, dochodząca do 60 stopni HRC w skali Rockwella zapowiada krojenie pełne wrażeń.
Noże, które sporo oferują
Ta linia noży jest bardzo rozbudowana. Mamy tu do dyspozycji klasyczne noże kucharza, Gyutoh, krótsze noże uniwersalne, noże do warzyw, ale i noże do filetowania i trybowania mięsa. To jedna z bardzo niewielu linii japońskich noży, która jest tak dobrze obmyślona i funkcjonalna. Każdy krojący znajdzie w serii noży Kasumi Damascus coś dla siebie. Nie ma tu tylko, co pewnie niektórych zmartwi, ortodoksyjnego noża japońskiego Deba. Brakuje też tradycyjnego, europejskiego noża do pieczywa. Za to mamy, oczywiście, Santoku, Nakiri i noże Sashimi. Tym ostatnim warto poświęcić nieco uwagi.
Unikatowe noże Sashimi z serii Kasumi Damascus
O ile prawie wszystkie noże w kolekcji Kasumi Damascus kute są z 32 warstw stali VG-10, o tyle noże Sashimi są jednostronnie ostrzone i ciekawe w swojej konstrukcji. Z jednej strony ostrze tworzy 16 warstw stali skuwanych pod kątem 15 stopni w stosunku do rdzenia. Druga strona jest, co specyficzne, gładka. I tutaj widać wysokowęglowy rdzeń noża. Wrażenie krojenia jednostronnie ostrzonym nożem Sashimi jest niezwykłe – można kroić ultra cienkie plasterki, które nie powstaną za sprawą nawet bardzo ostrego, dwustronnie ostrzonego noża japońskiego.
Wierne noże
Linia noży Kasumi Damascus jest specyficzna – pozwoli doskonalić swoje umiejętności początkującym mistrzom krojenia, z drugiej strony zadowoli wybrednych kucharzy, szukających dla siebie wiernego pomocnika. I to właśnie wyróżnia noże Kasumi Damascus – są wierne. I tradycji kowalstwa, i zamkniętemu w nich czarowi Japonii, a też i nowoczesnemu designowi. Są też wierne swojemu właścicielowi.
Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Grupa Nas Troje
Szukaj nas tutaj: