Jak konserwować i ostrzyć japońskie noże Tojiro?

Niezależnie od tego, czy dana linia noży Tojiro należy do grupy tradycyjnych japońskich noży, czy też zeuropeizowanych, wszystkie powstają w Japonii, w mieści Fujitora. Tojiro produkuje bardzo szeroką gamę noży, wykorzystując materiały o różnej specyfice i właściwościach.

Wśród wielu linii noży Tojiro, oferowanych przez nasz sklep, znajdziesz różnorodne noże wykuwane z kilkudziesięciu warstw stali (np. 63-warstwowe), niemniej bardzo przyjaźnie wycenione. W świecie Tojiro możesz znaleźć mistrzowskie noże - linie Aogami, czy Aoagami Damast. A dla maksymalistów mamy też coś specjalnego i unikatowego - linię mistrza Mastumura, które powstają w Atelier marki Tojiro (miejscu stworzonym obok fabryki Tojiro specjalnie dla kujących noże mistrzów).

 

Jak ostrzyć japońskie noże Tojiro

Japońskich noży Tojiro nie wolno ostrzyć na prętach kucharskich, tzw. stalkach, ostrzałkach prętowych. Do ich ostrzenia służą ostrzałki ceramiczne lub syntetyczne. Do podstawowego ostrzenia wykorzystasz gradacje 1000/3000.

Do nadania nożom Tojiro perfekcyjnej gładkości, możesz stosować na zakończenie procesu ostrzenia kamienie o gradacji 5000 lub 8000 gritów. Tak ostrzone noże będą bardzo lub ekstremalnie ostre, wszystko zależy od typu stali noży Tojiro.

 

 

Kiedy korzystać z kamieni ceramicznych, a kiedy z syntetycznych?

Podstawowe linie noży Tojiro możemy ostrzyć na klasycznych, tradycyjnych ostrzałkach ceramicznych, które moczy się w wodzie przed ostrzeniem. Na takich kamieniach naostrzysz linie noży Tojiro Shippu, czy Shippu Black.

Z kolei noże z serii Aogami oraz Aogami Damast oraz linię mistrza Mastumura proponuję ostrzyć na droższych, ale nadzwyczaj wytrzymałych ostrzałkach syntetycznych.

 

Używanie i konserwacja noży Tojiro

Japońskich noży Tojiro nie myje się w zmywarce do naczyń. Po każdym użyciu noże umyj i osusz.

Noży z wyższych linii (Aogami oraz Aogami Damast oraz noży Hatsukokoro mistrza Mastumura) nie zostawiaj przez dłuższy czas niemytych, zwłaszcza, gdy kroiłeś nimi owoce. Kwasy owocowe mogą spowodować przebarwienie lub rdzewienie ostrza.

W przypadku luksusowych, tradycyjnych japońskich noży wyższych linii co jakiś przetrzyj ostrze i rękojeść olejem jadalnym.

Japońskie noże Tojiro przechowuj na drewnianych pulpitach lub listwach magnetycznych.

Wysokiej klasy nożami krój na doskonale wyrezonowanych deskach z drewna lub japońskich deskach syntetycznych. Nie używaj pospolitego tworzywa, bo zniszczysz sobie nóż.

Japońskimi nożami Tojiro nie wolno rąbać, czy piłować kości, kroić mrożonek, nie wolno otwierać nimi butelek, słoików i puszek.

 

Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Grupa Nas Troje

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

               

 

 

 

Artykuły powiązane

Ostrzenie noży - przyjemność, czy katorga?

04.04.2015

Powiem szczerze, że nie znam wielu ludzi, w tym nawet zawodowych kucharzy, którzy lubią ostrzyć noże. Dziwię się temu od lat, bo ostre noże to podstawa w kuchni. Ale – skoro ktoś lubi szarpać, zamiast kroić, jego wola i sprawa. Niemniej zdziwieniem napawa fakt, że ostrzałki są cały czas produktem budzącym grozę. A myślę, nade wszystko, o ostrzałkach do noży...

Więcej

Jedna stal w rękach dwóch mistrzów -...

05.04.2015

Dziwnie się składa, gdy ten sam materiał, w zależności od filozofii, sposobu obróbki, czy wizji danego twórcy przybiera zupełnie odmienną formę. Niby prawda oczywista, ale – gdy spojrzeć na stal Yasuki Shirogami, bo o niej tu mowa – kwestia staje się dość specyficzna. Wysokowęglowa, japońska stal Yasuki Shirogami, z której powstają doskonale ostre, piękne i...

Więcej

Japońskie noże Miyabi - duma bez uprzedzeń

05.04.2015

Licząc, że Jane Austen i jej wielbiciele nie będą mieli mi za złe sparafrazowania słynnego tytułu jej powieści, chciałbym napisać kilka słów o nadzwyczajnej linii japońskich noży marki Miyabi – serii 5000 MCD. Jestem ich dumnym posiadaczem i, choć nie raz przyszło mi zapłacić krwią za tę wyjątkową znajomość, uprzedzeń wobec nich nie żywię. Damasceńska,...

Więcej

Japoński Biskupin - noże Haiku Kurouchi...

05.04.2015

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem noże Haiku Kurouchi Tosa, japońskiej marki Chroma, pomyślałem, że powstały w bardzo zamierzchłej przeszłości. A któryś z moich współpracowników zażartował, że wyglądają, jak wykopane w Biskupinie. I tak już zostało, kiedy mówimy o przepięknych, absolutnie niepowtarzalnych nożach ze skuwanej z żelazem unikatowej stali Blue Steel...

Więcej

Seria Euro Stainless, Boba Kramera

26.09.2015

Choć z najwyższej jakości kuchennymi nożami mam do czynienia od lat, zdarzają mi się ciągle i od nowa chwile uniesienia i oszołomienia, z którego ciężko się otrząsnąć. Tak ma się rzecz z unikatowymi, stuwarstwowymi damasceńskimi nożami mistrza Boba Kramera – serią Euro Stainless, która powstaje w Seki, w Japonii. Co zdumiewa, Bob Kramer, jeden z najbardziej...

Więcej

Przejdź do galerii