Wyobraź sobie sytuację, w której masz kupić nową patelnię. Jakie pytania zadasz w pierwszej kolejności? Poza typem patelni na pewno kluczowe będzie rozważenie, jaki rozmiar powinna mieć patelnia kupowana na lata. Czy może to rodzić wątpliwości…? Tak, rodzi! Problem polega na nie do końca czytelnej dla klienta informacji na temat rozmiaru sprzętu.
Średnica - nie średnica
Marki produkujące patelnie podają jako podstawowy wymiar jej średnicę – na przykład 24, czy 28 cm.
Klient często przekonany jest, że chodzi tu o dno patelni. Niestety, za średnicę przyjmuje się przestrzeń między rantami, czyli brzegami patelni, co nie zawsze odpowiada średnicy rzeczywistego smażenia. Oznacza to, że wspomniana patelnia o średnicy 24 cm, mająca rozszerzające się na zewnątrz ścianki, może mieć praktycznie 20-centymetrową średnicę dna, czyli powierzchni, na której się faktycznie smaży. Statystycznie, w przypadku patelni, których ścianki nie schodzą pionowo, należy odjąć od podawanej przez producenta średnicy jakieś 4 cm.
Przy dobieraniu patelni można się łatwo pomylić
Jakie ma to przełożenie na praktyczny wymiar smażenia? Kluczowe, rzecz jasna. Mniejsza patelnia, np. 20 cm, sprawdzi się do usmażenia jajecznicy dla dwóch osób, ale gdy stajemy w obliczu przygotowania obiadu dla rodziny i gości – rozmiar naprawdę ma znaczenie. Tak więc dla jednej osoby lub zadań skromniejszego formatu – spokojnie wystarczy patelnia o średnicy 20-24 centymetrów, ale już w przypadku rodzin i częstszego smażenia większej ilości składników – warto sięgać przynajmniej po 28-centymetrową patelnię.
Podsumowując, warto zapamiętać, że najpopularniejszym oznaczeniem średnicy patelni jest mierzenie jej w najszerszym miejscu – od brzegu do brzegu. W zależności od stopnia nachylenia ścianek średnica może zmniejszyć się nawet od 4 cm lub więcej. O wyborze patelni powinna decydować również pragmatyczna ocena potrzeb. Ale czy wyłącznie? Nie, absolutnie! Poza rozmiarem znaczenie mają również takie kwestie, jak: materiał i jakość wykonania, grubość dna, solidność, odporność na przegrzanie i skutki eksploatacji.
Dobrze jest smażyć praktycznie, ale jeszcze ważniejsze jest zdrowie i efektywność. To uzasadnia koszt zakupu najdroższych nawet patelni.
Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Demeyere, Staub
Szukaj nas tutaj: