Jak myć luksusowe naczynia - ręcznie, czy w zmywarce? Oto jest pytanie!

Okazuje się, że łatwiej jest ugotować nawet potężny, wielodaniowy, skomplikowany obiad, niż później myć garnki i patelnie. Gotowanie jest twórcze, ciekawe, jest przygodą. A mycie jest staniem w miejscu, czynnością wtórną, powtarzalną i męczącą. Syzyfowa praca, która wiecznie się odtwarza. Trudno więc ganić tych, którzy co się tylko da upychają w zmywarce, licząc, że ich wyręczy.

 

Da się polubić mycie naczyń

Jednak, co ogłaszamy z wielką przyjemnością, jako niedawni, a zatwardziali przeciwnicy stania przy zlewozmywaku, mycie naczyń można polubić. Bo nie będzie to takie zwykłe, pospolite nużące mycie. Nie ma w nim nic ze żmudnej katorgi, nie trwa godzinami, nie wywołuje zakwasów w mięśniach, czy wykrzywienia kręgosłupa, którymi z reguły kończyło się długaśne szorowanie przypalonych patelni, czy brytfann lub utytłanych garnków. To już przeszłość.

 

 

Wraz z nastaniem ery nowych, doskonałych, luksusowych naczyń, zmieniła się zupełnie koncepcja ich mycia. Można, co zjawiskowe, stać się fanatykiem mycia garnków i patelni, bo trwa to jedną setną tego, co kiedyś. Kiedy myje się żeliwny garnek z powłoką nieprzywierającą, stworzony przez francuską markę Staub, w którym przygotowywało się, np. bigos (mający skłonności do przyklejania się na ściankach i dnie), trzeba poświęcić mu jakieś 15, maksimum, sekund. Sekund. Tak, dobrze przeczytaliście. Myjka z ciepłą wodą i płynem zrobi swoje w mgnieniu oka.

Jeszcze szybsze i arcyprzyjemne jest mycie gładziutkich powłok patelni nieprzywierających np. marek Staub, Mepra, Demeyere, czy WOLL. Tu już bije się światowe rekordy tempa. Sprawdzone!

 

Brudziliśmy naczynia do upadłego

Żeby naukowo sprawdzić, ile trwa umycie doskonałej jakości powłoki nieprzywierającej, podsmażyliśmy na patelni Scanpan tzw. pierogi leniwe, czyli kopytka, które posypaliśmy szczodrze ziołami, papryką i pieprzem, które to przyprawy, rzecz jasna, ubrudziły patelnię niemiłosiernie. Wstawiliśmy patelnię pod bieżącą wodę, przetarliśmy gąbką z niewielką ilością płynu i tyle było do roboty. Całość trwała (mierzona stoperem) całe 5 sekund.

Czyli wiele krócej, niż droga do zmywarki, jej otwieranie i pieczołowite upychanie sprzętu. Nota bene - od razu zaznaczymy, że Scanpan nie pozwala na mycie swoich naczyń w zmywarce.

Przez ostatnie lata brudziliśmy co i jak się tylko dało. Garnki i patelnie żeliwne Staub (jeśli coś do nich przywarło, odmaczaliśmy moment) myte były, uśredniając, w 30-40 sekund. A mowa tu o ciężkich, potężnych naczyniach, które z racji masy wymagają uwagi. Patelnie nieprzywierające, np., marek WOLL, Demeyere, czy Mepra myliśmy, najdłużej, 20 sekund (gdy świadomie skarmelizowaliśmy za mocno marynatę na bazie miodu i cukru trzcinowego; owszem, patelnię odmaczaliśmy wcześniej kilka minut). Owszem, patelnie marki Mepra do zmywarki trafiać mogą. Tylko po co mają się tam „kisić” kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt minut, skoro można je umyć równie doskonale ręcznie i to w okamgnieniu?

 

 

Nie trzeba się bać ręcznego mycia zaawansowanych naczyń

Dlaczego poświęcamy taki długi wykład czynności tak prozaicznej? Z tego prostego, a istotnego względu, że doskonałych naczyń klasy Premium z założenia nie myje się w zmywarce. Chcemy powiedzieć każdemu, kto boi się ręcznego mycia luksusowych naczyń i patelni, że nie ma się czego obawiać. Doskonałej jakości materiały i sprawdzeni producenci gwarantują, że te naczynia posłużą nie tylko zdrowemu, apetycznemu gotowaniu, ale też nie będą stanowiły kłopotu w codziennym doprowadzaniu ich do ponownej czystości.

Zmywarka jest piekielnie wygodna. Ale potrafi postarzyć optycznie w bardzo krótkim czasie nawet najlepsze naczynia. Testowaliśmy to na patelniach z powłokami nieprzywierającymi. Po kilku miesiącach nie wyglądają najlepiej. Te myte ręcznie są po latach jak nowe.

Pytanie też - na które, rzecz jasna nie odpowie szczerze żaden producent, bo jaki miałby w tym interes - jak mocno zmywarkowe, agresywne detergenty  ingerują w trwałość powłok?

 

Dział PR Grupy Nas Troje

Zdjęcia: Scanpan, Woll

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

               

 

 

 

Artykuły powiązane

Demeyere ControlInduc - patelnie, których...

27.09.2015

Ciekawym jest, że każdy na tym świecie akceptuje fakt, że nowy samochód, telefon, czy telewizor o rozdzielczości ultra HD ma instrukcję, która służy jego pełnemu wykorzystaniu. Każdy też akceptuje fakt, iż te technologie mają swoje wymogi, czyli – mówiąc po prostu – trzeba je poznać, by móc z nich korzystać. Dziwnym jednak trafem w Polsce nie bardzo da się...

Więcej

Jak (nie)rozsądnie wyposaża się kuchnię -...

08.10.2015

Niezależnie od tego, czy wyposażamy nową, a maleńką kuchnię w bloku, czy też sporą, przestronną przestrzeń w domu, istotnym jest, by zadbać o dobrej jakości sprzęt. Stało się powszechnym trendem kupowanie bardzo wyszukanych, drogich mebli, kuchenek, piekarników, czy lodówek.   Bez dobrych naczyń i noży kuchnia nie ma sensu Problem w tym, że wielu ciągle nie...

Więcej

Moda w kuchni - potrzeba, czy fanaberia?

27.01.2016

Nie od dziś wiadomo, że wszelkiego rodzaju mody i to, co uchodzi w danym momencie za popularne, oddziałuje na nasze decyzje i zachowanie. Dotyczy to również kuchni i gotowania, które tak samo jak wiele obszarów naszego życia, podlegają zmianom. Czy jednak doświadczony i szanujący swoje umiejętności kucharz powinien im ulegać, czy raczej podchodzić do panujących w...

Więcej

Dwie sprawdzone odsłony patelni...

30.03.2016

Generalnie patelnie nieprzywierające można podzielić na dwie główne kategorie – produkty z jednej grupy są wyposażone w powłoki wytworzone w sposób naturalny, a z drugiej strony istnieją patelnie wyposażone w powłoki, które powstały w warunkach laboratoryjnych. Poniżej przedstawiamy proste i krótkie omówienie obu podstawowych typów patelni nieprzywierających....

Więcej

Jak mierzona jest średnica patelni

08.06.2016

Wyobraź sobie sytuację, w której masz kupić nową patelnię. Jakie pytania zadasz w pierwszej kolejności? Poza typem patelni na pewno kluczowe będzie rozważenie, jaki rozmiar powinna mieć patelnia kupowana na lata. Czy może to rodzić wątpliwości…? Tak, rodzi! Problem polega na nie do końca czytelnej dla klienta informacji na temat rozmiaru sprzętu.   Średnica - nie...

Więcej

Przejdź do galerii