Jak parzyć herbatę? Sposoby i techniki uwalniania doskonałego aromatu

Herbata jest niesłychanie stara. Może nie brzmi to dobrze, ale taka jest prawda. Ludzkość zna ją już od wielu, wielu wieków i ciągle nie może się nią nasycić. Według starożytnego chińskiego przekazu herbata znana jest już od 2737 roku p.n.e. Odkryto ją za sprawą zupełnego przypadku. Legendarny cesarz chiński pił pod drzewem herbaty przegotowaną wodę. Wiatr strącił kilka herbacianych listków wprost do dzbana z wodą. Cesarz nie zauważył tego i dopiero po chwili spróbował napoju, który usidlił jego zmysły.

Herbata była znana już w VIII wieku p.n.e. jako napój wzmacniający zdrowie, rozprężający i przydający energii.

W Europie herbata zagościła dopiero w połowie XVI wieku za sprawą Rosjan, którzy handlowali z Chinami. W Polsce herbata była znana już w baroku, choć rozpowszechniła się dopiero w XIX wieku dzięki rosyjskim samowarom.

 

Różne typy herbat

Jednak - herbata herbacie nie równa. Aby stać się smakoszem herbaty, trzeba znać gatunki herbaty i sposób ich parzenia.

Największą popularnością cieszą się herbaty czarna i zielona. Znane są również – oolong, herbata biała, pu-erh, herbata aromatyzowana i prasowana.

 

Czarne herbaty

Pekoe, Orange Pekoe, Flowery Orange Pekoe - stworzone z liści, które są ręcznie zrywane z samego czubka herbacianego krzewu. Smakosze utrzymują, że tylko takie liście pozwolą stworzyć najwyższej klasy napar.

Broken Pekoe, Broken Orange Pekoe, Souchong - herbata średniej klasy (liście przetwarzane są mechanicznie).

Herbatę ekspresową tworzy się z tzw. „pyłu herbacianego”, czyli surowca, na który smakosze nawet nie rzucą okiem.

Do najpopularniejszych gatunków czarnej herbaty należą: assam, yunnan, darjeeling, ceylon.

 

 

Zielona herbata

Zielona herbata powstaje z liści, które zaraz po zerwaniu są suszone. Taka herbata zawiera dużo cennych składników. Jest delikatniejsza w smaku niż czarna herbata.

Do najpopularniejszych gatunków zielonej herbaty należą: genmaicha, gunpowder, lung ching, sencha.

Herbata oolong powstaje z wysuszonych na słońcu liści, które wytrząsa się w bambusowych koszach, by obetrzeć im brzegi. Liście nabierają żółtego koloru. Nie są połamane, są za to zwinięte, a rozwijają się w czasie parzenia.

 

Biała herbata

Biała herbata powstaje z nierozwiniętych pączków. Herbata srebrny odcień, a po zaparzeniu jasno-słomkowy kolor. To najdroższa herbata.

Herbata pu-erh - herbata czerwona - pochodzi z chińskiej prowincji Junnan. Przez nawet pół wieku ta herbata nie traci aromatu i właściwości. Jest napojem leczniczym.

 

Herbata aromatyzowana i prasowana

Herbata aromatyzowana powstaje przez dodanie do zielonej, czarnej, pu-erh, lub herbaty oolong płatków kwiatów lub suszonych owoców bądź owocowych esencji.

Najbardziej popularne herbaty aromatyzowane to Earl Grey, lapsang souchong.

Herbata prasowana przybiera formę kulek, płytek lub niewielkich kostek. Pod działaniem rozgrzanej pary, a później wrzątku, ze sprasowanej herbaty powstaje smaczny napój.

 

W czym parzyć herbatę

Każdy gatunek herbaty wymaga specjalnego czajniczka, który będzie służył tylko jednemu gatunkowi herbaty. I tak herbaty chińskie powinny być parzone w fajansowych lub porcelanowych imbrykach, cejlońskie i indyjskie w glinianych, cynowych lub srebrnych.

Współcześnie odchodzi się od tak radykalnego podziału - wielu miłośników herbaty używa dzbanki ze szkła lub stali szlachetnej do parzenia herbaty.

 

Czajnik z regulacją temperatury

Do gotowania wody w odpowiedniej temperaturze, wymaganej przez najróżniejsze, a wymagające gatunki herbat nada się idealnie czajnik Zwilling, czy Bugatti. Można tu programować żądaną temperaturę, by zalać herbatę odpowiednio ciepłą, gorącą lub wrzącą wodą.

 

 

Kilka sposobów parzenia herbaty

Czarna herbata

Należy ją zaparzać przez 3 - 5 minut, zalewając herbaciane liście wodą o temperaturze 100°C. Nie powinno parzyć się jej dłużej niż pięć minut, gdyż po tym czasie z herbaty wytrącają się związki taniny i teobromina, które negatywnie wpływają na przewód pokarmowy.

Zielona herbata

Ten typ herbaty wymaga parzenia do 3 minut w wodzie o temperaturze od 60 do 80 stopni. Wyższa temperatura niszczy właściwości zielonej herbaty i powoduje, że napój jest gorzki. Odpowiednio zaparzone liście zielonej herbaty mogą być wykorzystane nawet trzy razy bez utraty jakości, aromatu i smaku.

Oolong

Ten typ herbaty parzy się temperaturze 90 stopni przez 3 - 4 minuty. Te same listki mogą być zaparzane nawet czterokrotnie. Ważne, by parzyć je w dzbanku, gdyż liście muszą mieć dużo przestrzeni, by się rozwinąć i nasycić napój aromatem.

Biała herbata

Tę wykwintną herbatę można parzyć trzykrotnie, każdorazowo 5 - 7 minut w temperaturze 85 stopni.

Pu-Erh

Czerwoną herbatę parzy się 3 minuty w temperaturze 90-100 stopni. Pu-Erh można parzyć wielokrotnie, gdyż przy każdym kolejnym parzeniu napar nie traci wysokiej jakości.

 

Dodatki do herbaty

Tradycyjnie herbatę pije się bez żadnych dodatków. Istnieje jednak zwyczaj używania cukru, mleka, cytryny czy krążka pomarańczy, które wzbogacają i zmieniają jej aromat.

Warto wiedzieć, że cukier można dodawać wyłącznie do niektórych herbat czarnych, nigdy zaś do białych, czy zielonych.

Jeśli smak herbaty ma wzbogacić mleko, należy nalać je do filiżanki przed wlaniem naparu. Mleko komponuje się jedynie z herbatami cejlońskimi oraz indyjskimi.

 

Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Stelton

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

               

 

 

 

 

Artykuły powiązane

Inwestycja w ważne chwile

30.03.2015

Są w życiu małe, z pozoru błahe rzeczy i zdarzenia, które w odpowiednich warunkach nabierają mocy zmieniania nastroju na lepszy, podtrzymywania na duchu i dawania energii do pracy. Na co dzień często ich nie dostrzegamy, są dla nas naturalne, jak oddychanie, ale w chwilach braku sił stają się kołem ratunkowym i znaczą wiele. Mała kostka czekolady zjedzona w...

Więcej

Włoski urlop we własnej kuchni

04.04.2015

Zima, śnieg i mała ilość światła słonecznego sprzyjają marzeniom o ciepłych miesiącach i wakacjach. Przeglądamy foldery, zdjęcia i filmy. Powoli planujemy urlop, by potem codziennie skreślać dni w kalendarzu. Polacy mają swoje ulubione miejsca spędzania wakacji. Jednym z najpopularniejszych celów urlopowych są Włochy. Wspaniała kuchnia, zachwycające krajobrazy i...

Więcej

Ostrzenie noży - przyjemność, czy katorga?

04.04.2015

Powiem szczerze, że nie znam wielu ludzi, w tym nawet zawodowych kucharzy, którzy lubią ostrzyć noże. Dziwię się temu od lat, bo ostre noże to podstawa w kuchni. Ale – skoro ktoś lubi szarpać, zamiast kroić, jego wola i sprawa. Niemniej zdziwieniem napawa fakt, że ostrzałki są cały czas produktem budzącym grozę. A myślę, nade wszystko, o ostrzałkach do noży...

Więcej

Kuchenne czarne charaktery

05.04.2015

Producenci AGD i akcesoriów kuchennych prześcigają się w wymyślaniu nowych stylów i kolorów dodatków. Obok ponadczasowej bieli znajdziemy garnki, patelnie, noże i utensylia kuchenne we wszystkich kolorach tęczy. Również kuchenne AGD produkowane jest w wielu barwach – od rażących neonów po delikatne pastele. Jest jednak kolor, który bardzo rzadko pojawia się w...

Więcej

Profesjonalni towarzysze dobrego noża

27.04.2016

Noże, wykorzystywane do przygotowywania posiłków, mają ogromne znaczenie w codziennej pracy kucharza. Od ich jakości zależy smak potraw oraz szybkość i ergonomia ich przyrządzania, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Nóż ma wpływ na wygodę i sprawność krojenia, szatkowania, obierania, filetowania itd. Inwestycja w profesjonalny nóż jest jak najbardziej pożądaną z...

Więcej

Przejdź do galerii