Noże, wykorzystywane do przygotowywania posiłków, mają ogromne znaczenie w codziennej pracy kucharza. Od ich jakości zależy smak potraw oraz szybkość i ergonomia ich przyrządzania, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Nóż ma wpływ na wygodę i sprawność krojenia, szatkowania, obierania, filetowania itd. Inwestycja w profesjonalny nóż jest jak najbardziej pożądaną z punktu widzenia sztuki kulinarnej.
Nie należy jednak zapominać o równie istotnych akcesoriach do noży – deskach i blokach, które, niestety, często są traktowane po macoszemu. Na ich zakup również warto przeznaczyć nieco pieniędzy.
Super nóż musi mieć do kompletu super deskę
Korzystanie z noża o wartości kilkuset złotych i jednocześnie z desek i bloków kupionych w markecie za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych wydaje się dziwne. Faktycznie jest nierozsądne z prostej przyczyny – wykonane ze złej, czy słabej jakości materiałów, tanie akcesoria do krojenia, czy przechowywania noży sprawiają, że ostrze tępi się szybciej, przez co obniża się jego skuteczność i żywotność. Chcąc dbać profesjonalnie o nóż, warto zainwestować w najlepsze deski kuchenne i bloki.
Deska i zdrowie? Jaki to ma związek?
Najpierw słowo o deskach kuchennych. Nie tylko troska o noże ma tutaj znaczenie – równie istotne są kwestie zdrowotne. Z badań wynika, że na tanich deskach i akcesoriach wykonanych z niewysezonowanego bądź słabej jakości drewna lub – co gorsza – niedostosowanego do kontaktu z żywnością plastiku, gromadzą się bakterie, które podczas przygotowywania posiłków przedostają się do jedzenia. O trwałości tego typu desek nie warto nawet wspominać, bo jest godna pożałowania – są deski, które po kilku zaledwie krojeniach nadają się do wyrzucenia – pocięte tak, jakby służyły dekadami.
Rozwiązaniem na te wszystkie bolączki są profesjonalne deski marek, np. Miyabi, Rosendahl, Skagerak Denmark, które zostały wykonane z drewna najwyższej jakości, przez co są odporne na zsychanie się, czy wypaczenie. Dodatkowo, typ drewna, z którego są wykonane, zapewnia im antybakteryjność.
Niech Twój nóż nigdy nie trafi do szuflady
Druga kwestia – akcesoria do przechowywania noży kuchennych. Tu napotykamy na pewien kłopot. Dobrych jakościowo noży nie wolno przechowywać w szufladzie. Muszą być umieszczane w bloku albo na listwie. Ale też blok blokowi nie równy. Blok szczelinowy, najpopularniejszy z bloków kuchennych, doskonale nadaje się do przechowywania noży europejskich. Japońskich noży, kutych z wysokowęglowych stali, nie wolno, pod żadnym pozorem, w nich przechowywać. Dlaczego? Wsuwając i wysuwając nóż w szczeliny bloku, będziemy tępić klingę noża, która – choćby bardzo się starać – będzie ocierać się o drewno, czy tworzywo.
Bloki czasem są zagrożeniem dla doskonałych ostrzy
Jeszcze skuteczniejszym sposobem na zniszczenie markowych noży, jest umieszczanie ich w tzw. blokach uniwersalnych. Te straszliwe konstrukcje wypełnione są różnie formowanymi włóknami sztucznymi o rozmaitej twardości. Tu nóż ociera się z każdej możliwej strony o włókna, czy syntetyczną piankę. W czymś takim można trzymać jedynie najgorszej jakości noże z blachy, bo im już nic nie zaszkodzi.
Blok szczelinowy - uwaga, jak wsuwasz weń nóż
Lepszym rozwiązaniem są bloki szczelinowe, które mają otwarte z jednej szczeliny – wtedy nóż można wsunąć delikatnie. Ale najbezpieczniejsze są pulpity i bloki magnetyczne (np. marek Miyabi, czy Zwilling), do których nóż przylega i utrzymuje się na wbudowanych w drewno, czy stal lub tworzywo magnesach neodymowych. Jeśli ktoś ma mało miejsca na blacie, może powiesić noże na specjalnej listwie magnetycznej. Wtedy ma się pewność, że doskonałym ostrzom nic nie grozi.
Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Miabi, Rosendahl
Szukaj nas tutaj: