Poradnik dla wybierających noże - ważna kwestia deski kuchennej

Wielu kupujących dobry, np., japoński nóż decyduje się zaopatrzyć od razu w deskę do krojenia. Najlepiej drewnianą, wykonaną z wysezonowanego, wysokogatunkowego drewna. Ale jest też wielu takich, którzy zakładają, że dostosują nóż do deski. Upierają się przy tym, co mają, twierdząc, że skoro służyło, służyć nadal będzie.

Stąd często pojawia się dysonans – nowy, dobry nóż jest skazany na mękę krojenia na podłym plastiku albo, co gorsza, stuletniej desce po babci, zmurszałej od mikrobów (desce, nie babci, rzecz jasna).

 

Deski z drewna doskonale sprawdzają się, gdy wybieramy japońskie noże

 

Deska to problem ważny, gdy wybiera się nóż. Moment, źle! Deska jest ważna nawet wtedy, gdy noża się nie wymienia. Ponieważ w sieci istnieje mnóstwo mniej, czy bardziej podejrzanych teorii na temat desek, można wyczytać przedziwne farmazony na temat tego, co noży nie tępi, a co im zagrozi, warto rzucić okiem na kilka podstawowych typów desek i powiedzieć, jakie są konsekwencje ich współpracy z nożem.

 

Deski z drewna

Nowa deska kuchenna, to przyjaciel, nie wróg. Dobrej jakości drewniana deska kuchenna nie kosztuje mało, ale oferuje bardzo dużo. Nie będzie tępić noży, nawet tych najlepszych, nie będzie się rozwarstwiać, więc, tym samym, nie zalęgną się w niej bakterie i drobnoustroje chorobotwórcze. Drewniana deska do krojenia nie wymaga skomplikowanych zabiegów, by przez lata doskonale służyła. Trzeba ją, od czasu do czasu wyparzyć, natrzeć olejem jadalnym. Nie należy stawiać jej tam, gdzie pada ostre słońce, czy blisko kuchenki, która sprawiłaby, że drewno się zeschnie.

Warto dobrać sobie deskę z drewna bambusowego, teakowego, dębu, jesionu, czy drewna hinoki. Nie polecam desek sosnowych, świerkowych, czy wykonanych z drewna gruszy, czy jabłoni.

Ponieważ cykl poświęcony jest kwestii doboru noży, wrócę do kluczowego problemu –dobra, drewniana, twarda deska nie będzie szybko tępić noży, a za to będzie z nimi doskonale współpracować. Oczywiście, nieco je stępi, bo taka natura tarcia. Z fizyką nie wygramy.

 

Deska z tworzywa

Deska z tworzywa z reguły przedstawiana jest jako ósmy cud świata i określana oksymoronem – deska, która nie stępi noży. Jednak, żeby faktycznie ich nie tępiła, musiałaby być zrobiona z powietrza, a nie z tworzywa. Druga kwestia, gdyby miała w niewielkim tylko stopniu, jak deska z drewna, tępić nóż, musiałaby kosztować majątek. Nie ma sensu ulegać takiemu szaleństwu PR-owców, którzy pewnie niewiele kroją, więc nie wiedzą, co piszą.

Nie ma co ufać desce z tworzywa kosztującej nawet 400 zł. Stępi nóż, choćby tylko leżała na półce. Nóż na jej sam widok stępieje. Nie moja to wina, nie mój wymysł. Tworzywo i dobry nóż to zdecydowanie złe połączenie.

 

Nie ma mowy o dobrym krojeniu, jeśli nie zaopatrzymy się w profesjonalną deskę

 

"Deski" ze szkła, kamienia, marmuru, czy stali

To, z kolei, jakaś przestrzeń herezji kuchennej, szaleństwa i obłędu, czy zemsty wrogów jedzenia jako takiego na jego miłośnikach. Biedny nóż, nawet ten, najbardziej marketowy (sam nie wierzę, że to ostatnie, jako zawzięty wróg anty-noży, napisałem), który będzie miał kontakt z takim wynaturzeniem. To nie deski, ale podkładki, podstawki pod gorące naczynia, które jakiś designer-szaleniec niechcący opisał jako deskę do krojenia. I poszło.

Jeśli ktoś ma ochotę zniszczyć nóż, poobcinać sobie wszystkie palce, plus narazić uszy na iście piekielne dźwięki – z czystym sumieniem polecam.

Na szkle, kamieniu, marmurze, czy stali kroić się nie da. I tyle. Tzn., dać, da się, ale nóż można, zasadniczo, od razu wyrzucić.

Sumując – bez drewnianej deski rzecz się nie obejdzie, jeśli ktoś ceni swoje noże. Nie ma co z tym dyskutować. Jeśli ktoś jednak zawzięcie upiera się przy kolorowym tworzywie, bo ładne, niech zdecyduje, by stanowiło ono zbiór desek pomocniczych i dodatkowych, dostosowanych do krojenia różnego typu produktów.

Chyba, że komuś ostrze niemiłe, a jego los obojętny. Ten niech kroi na czym dusza pragnie.

 

O pozostałych cechach dobrych noży przeczytają Państwo w kolejnej części poradnika o dobieraniu ostrza.

 

Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Miyabi

www.prestizowakuchnia.pl

 

 

Szukaj nas tutaj:

 

               

 

 

 

Artykuły powiązane

Inwestycja w ważne chwile

30.03.2015

Są w życiu małe, z pozoru błahe rzeczy i zdarzenia, które w odpowiednich warunkach nabierają mocy zmieniania nastroju na lepszy, podtrzymywania na duchu i dawania energii do pracy. Na co dzień często ich nie dostrzegamy, są dla nas naturalne, jak oddychanie, ale w chwilach braku sił stają się kołem ratunkowym i znaczą wiele. Mała kostka czekolady zjedzona w...

Więcej

Włoski urlop we własnej kuchni

04.04.2015

Zima, śnieg i mała ilość światła słonecznego sprzyjają marzeniom o ciepłych miesiącach i wakacjach. Przeglądamy foldery, zdjęcia i filmy. Powoli planujemy urlop, by potem codziennie skreślać dni w kalendarzu. Polacy mają swoje ulubione miejsca spędzania wakacji. Jednym z najpopularniejszych celów urlopowych są Włochy. Wspaniała kuchnia, zachwycające krajobrazy i...

Więcej

Ostrzenie noży - przyjemność, czy katorga?

04.04.2015

Powiem szczerze, że nie znam wielu ludzi, w tym nawet zawodowych kucharzy, którzy lubią ostrzyć noże. Dziwię się temu od lat, bo ostre noże to podstawa w kuchni. Ale – skoro ktoś lubi szarpać, zamiast kroić, jego wola i sprawa. Niemniej zdziwieniem napawa fakt, że ostrzałki są cały czas produktem budzącym grozę. A myślę, nade wszystko, o ostrzałkach do noży...

Więcej

Kuchenne czarne charaktery

05.04.2015

Producenci AGD i akcesoriów kuchennych prześcigają się w wymyślaniu nowych stylów i kolorów dodatków. Obok ponadczasowej bieli znajdziemy garnki, patelnie, noże i utensylia kuchenne we wszystkich kolorach tęczy. Również kuchenne AGD produkowane jest w wielu barwach – od rażących neonów po delikatne pastele. Jest jednak kolor, który bardzo rzadko pojawia się w...

Więcej

Profesjonalni towarzysze dobrego noża

27.04.2016

Noże, wykorzystywane do przygotowywania posiłków, mają ogromne znaczenie w codziennej pracy kucharza. Od ich jakości zależy smak potraw oraz szybkość i ergonomia ich przyrządzania, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Nóż ma wpływ na wygodę i sprawność krojenia, szatkowania, obierania, filetowania itd. Inwestycja w profesjonalny nóż jest jak najbardziej pożądaną z...

Więcej

Przejdź do galerii