Jak parzyć kawę? Tajemnica energetyzującego naparu

Życie bez kawy nie byłoby życiem. Chwała kozom, które, wg legendy, kawę odkryły! Z właściwą sobie żarłocznością degustowały owoce z drzewa kawowca, po czym były niezwykle ożywione.

Według innego podania kawę odkryli etiopscy mnisi do późnych godzin nocnych czuwający na modlitwach. Kawa pozwalała im zachować świeżość umysłu.

Krzewy kawowe zaczęto uprawiać prawdopodobnie w V lub VI w. n.e. Do dziś nie wiadomo, kto wpadł na pomysł palenia kawy. Być może zupełnie przypadkiem odkryto, jak doskonały może mieć aromat. Wiadomo na pewno, że gorącą kawę zaczęto pić w średniowieczu.

 

Kawa po turecku

Zalewana wrzątkiem kawa nie jest, jak się powszechnie sądzi, kawą po turecku. Taki zabieg dla smakosza kawy jest bezczeszczeniem doskonałego napoju.

Prawdziwą kawę po turecku przygotowuje się z mieszaniny drobno zmielonej kawy i cukru, które, umieszczone w tygielku, zalewa się zimną wodą. Kawę należy podgrzewać, po czym zdejmować z palnika, gdy płyn się uniesie. Nie wolno doprowadzać jej do wrzenia. Czynność powtarza się kilkukrotnie.

Zanim kawa trafi do filiżanek, do tygielka należy wlać kilka kropli zimnej wody, dzięki czemu kawowy osad opadnie na dno.

Aby wzbogacić smak kawy po turecku, można dodać do niej odrobinę cynamonu, chili lub kardamonu. Niezwykły smak uzyska się, gdy to tygielka z kawą doleje się odrobinę rumu lub koniaku.

 

Kawa z zaparzacza tłokowego

Tu proces parzenia kawy jest wiele prostszy. Czubatą łyżeczkę grubo mielonej kawy wsypuje się do dzbanka, zalewa wrzącą wodą. Nie należy całkowicie napełniać dzbanka. Teraz trzeba zamieszać napar łyżeczką, zamknąć pokrywkę i zaparzać około 5 minut. Tłoczkiem należy powoli „sprasować” kawowy osad. Na dole dzbanka zbiorą się kawowe fusy, ponad filtrem klarowny i aromatyczny napar. Tłokowy zaparzacz do kawy jest niezwykle prosty w użyciu.

 

 

Irish coffee

Ta odmiana kawy pochodzi z Irlandii. Jej przygotowanie łączy się z pewnym kunsztownym ceremoniałem. Dużą łyżkę brązowego cukru zalewa się 50 ml szkockiej, wysokogatunkowej whisky, dodaje się mocną, zaparzoną w ekspresie ciśnieniowym bądź tłokowym kawę. Następnie po ściance szklanki wlewa się powoli gęstą, słodką śmietankę - 20-30 ml. Alternatywą jest nałożenie na napój grubej warstwy bitej śmietany.

 

Caffe' latte

Do gorącego, mocno spienionego mleka dolewa się powoli po ściance szklanki kawę espresso. Prawdziwa caffe' latte ma trzy warstwy - mleczną, kawową i pianę. Podaje się ją w przezroczystych szklankach, by cieszyć się uroczym widokiem.

Caffe' latte można dekorować cynamonem, kakao, wiórkami czekoladowymi itp. Można również malować w kawie.

 

Kawa z ekspresu ciśnieniowego

Ekspres ciśnieniowy służy do przygotowywania aromatycznej, mocnej kawy espresso. Caffe' latte, caffe' machiato czy cappuccino powstają na jego bazie.

W 1998 roku powstał Włoski Instytut Espresso Italiano, który szczegółowo określił cechy prawdziwego espresso. Musi je wyróżniać atrakcyjny wygląd, rdzawo-orzechowy kolor, kremista konsystencja z gęstą pianką pozbawioną pęcherzyków powietrza. Ponadto nadzwyczaj istotne jest bogactwo smaku, aromatu i trwałość posmaku kawy.

 

 

Kawa mocca

Tego typu kawę zaparza się w specjalnym, składającym się z kilku części ekspresie. Dolną część napełnia się wodą, a sitko zmieloną kawą. W górnej części ekspresu zbierze się napar. Ekspres stawia na kuchence i doprowadza kawę do wrzenia.

 

Kawa z ekspresu przelewowego

To jeden z najszybszych i najprostszych sposobów parzenia kawy. Ekspres przelewowy posiada specjalny podgrzewacz, który podtrzymuje temperaturę napoju. Kawy nie należy podgrzewać nazbyt długo, gdyż traci aromat i staje się gorzka.

 

Kawa według smakoszy

Aby prawdziwie delektować się smakiem wybornej kawy, należy przestrzegać bardzo rygorystycznych zasad:

1. Kawę należy pić w porcelanowych, przeznaczonych tylko do tego celu, filiżankach.

2. Zastawę kawową myje się ręcznie.

3. Przed użyciem zaparzacza należy go umyć pod bieżącą wodą.

4. Brzeg filiżanki - po umyciu - przeciera się wilgotną szmatką z dodatkiem sody oczyszczonej.

5. Do gotowania kawy należy używać wody mineralnej lub wody ze studni głębinowej. Alternatywą jest filtrowanie wody.

6. Przed degustacją kawy warto przepłukać usta wodą.

7. Podawany w szerokich lampkach koniak doskonale uwydatnia smak kawy. Koniak rozgrzewa się w dłoni, poruszając kieliszkiem, uwalnia się jego aromat. Pije się go na przemian z kawą.

 

Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Stelton

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

               

 

 

Artykuły powiązane

Inwestycja w ważne chwile

30.03.2015

Są w życiu małe, z pozoru błahe rzeczy i zdarzenia, które w odpowiednich warunkach nabierają mocy zmieniania nastroju na lepszy, podtrzymywania na duchu i dawania energii do pracy. Na co dzień często ich nie dostrzegamy, są dla nas naturalne, jak oddychanie, ale w chwilach braku sił stają się kołem ratunkowym i znaczą wiele. Mała kostka czekolady zjedzona w...

Więcej

Włoski urlop we własnej kuchni

04.04.2015

Zima, śnieg i mała ilość światła słonecznego sprzyjają marzeniom o ciepłych miesiącach i wakacjach. Przeglądamy foldery, zdjęcia i filmy. Powoli planujemy urlop, by potem codziennie skreślać dni w kalendarzu. Polacy mają swoje ulubione miejsca spędzania wakacji. Jednym z najpopularniejszych celów urlopowych są Włochy. Wspaniała kuchnia, zachwycające krajobrazy i...

Więcej

Ostrzenie noży - przyjemność, czy katorga?

04.04.2015

Powiem szczerze, że nie znam wielu ludzi, w tym nawet zawodowych kucharzy, którzy lubią ostrzyć noże. Dziwię się temu od lat, bo ostre noże to podstawa w kuchni. Ale – skoro ktoś lubi szarpać, zamiast kroić, jego wola i sprawa. Niemniej zdziwieniem napawa fakt, że ostrzałki są cały czas produktem budzącym grozę. A myślę, nade wszystko, o ostrzałkach do noży...

Więcej

Kuchenne czarne charaktery

05.04.2015

Producenci AGD i akcesoriów kuchennych prześcigają się w wymyślaniu nowych stylów i kolorów dodatków. Obok ponadczasowej bieli znajdziemy garnki, patelnie, noże i utensylia kuchenne we wszystkich kolorach tęczy. Również kuchenne AGD produkowane jest w wielu barwach – od rażących neonów po delikatne pastele. Jest jednak kolor, który bardzo rzadko pojawia się w...

Więcej

Profesjonalni towarzysze dobrego noża

27.04.2016

Noże, wykorzystywane do przygotowywania posiłków, mają ogromne znaczenie w codziennej pracy kucharza. Od ich jakości zależy smak potraw oraz szybkość i ergonomia ich przyrządzania, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Nóż ma wpływ na wygodę i sprawność krojenia, szatkowania, obierania, filetowania itd. Inwestycja w profesjonalny nóż jest jak najbardziej pożądaną z...

Więcej

Przejdź do galerii