Japońskie noże Miyabi - dla laika, czy profesjonalisty?

 

Noże japońskiej marki Miyabi stał się swoistym zjawiskiem kultury w świecie kulinariów. Przepięknie wykonane, malownicze, jak mało które, kuszące różnorodnością serii, są, dodatkowo, doskonale, a w wielu przypadkach nawet perfekcyjnie ostre.

Jak pokazuje doświadczenie i moja wieloletnia praktyka, te noże, jako jedne z niewielu japońskich ostrzy, w równym stopniu sprawdzają się w rękach i amatorów i profesjonalistów. Piękne, nieco zeuropeizowane kształty noży sprawiają, że każdy, w ciągu kilku chwil, zakocha się w nich raz i na całe życie.

Noże Miyabi są wykonane z dbałością o każdy szczegół, doskonale wyważone, świetnie leżą w dłoni. Do tego dochodzą przyzwoite (nie mylić z niskimi!) ceny - noże tej klasy kosztują z reguły od 2 do, nawet!, 8 razy więcej w przypadku innych marek.

 

Perfekcyjne noże tworzone przez perfekcjonistów

Wszystkie noże Miyabi są ostrzone dwustronnie, co jednak nie przeszkadza wyższym liniom konkurować ostrością i precyzją cięcia z klasycznymi, japońskimi nożami mistrzowskimi kutymi przez najznamienitsze kuźnie.

Z czego to wynika? W nożach Miyabi przejawia się iście japońska mania doskonałości i perfekcji. Patronami marki Miyabi są dwaj słynni mistrzowie kuchni, słynni z maniakalnego wręcz perfekcjonizmu - Rokusaburo Michiba i Masaharu Morimoto. Oni wspierali proces planowania i tworzenia linii produkcyjnej poszczególnych serii noży Miyabi. Swoimi słynnymi na całym świecie nazwiskami sygnują mistrzowskie noże, których nie powstydziłyby się najbardziej wymagające japońskie kuźnie o wielowiekowej tradycji.

 

 

Stal proszkowa i niesłychana ostrość

Eksperymenty ze stalą proszkową wyniosły markę Miyabi daleko poza przestrzeń tradycyjnego, japońskiego kowalstwa. Firma ta stworzyła absolutnie niezwykłe, wielowarstwowe, czy młotkowane noże. Dzięki stali proszkowej noże Miyabi są unikatowo ostre (np. linie 5000 MCD - 100 i 132-warstwowe osiągają ostrość noży kosztujących - w przypadku innych marek - kilka razy więcej).

Miyabi jest też słynne z racji swoich noży o twardości 66 stopni HRC w skali Rockwella. Próbnie, by się wykazać i udowodnić, że się da, wykuli też noże o twardości 67 stopni HRC w skali Rockwella (niestety, na razie nie wypuszczono ich na rynek). Trzeba wielkich umiejętności, by zahartować stal do takiej twardości i sprawić, że noże doskonale kroją, a nie łamią się.

 

Uwaga dla profesjonalistów

Na początku tekstu napisałem, że każda linia noży nadaje się dla zawodowych kucharzy. Tu trzeba jednak pamiętać, że profesjonalista, który chce się rozwijać, powinien kierować uwagę na trzy wyższe linie noży marki Miyabi - 6000MCT, 5000 MCD i 132-warstwowe noże z linii 5000 MCD Black. Niższe serie, choć doskonałe, mogą po pewnym czasie rozczarować profesjonalnego kucharza (np., noże 7000 D oraz 5000 FCD).

 

Ostrzenie noży Miyabi

Tu trzeba wziąć pod uwagę, że o ile niższe linie noży Miyabi - 7000 D i 5000 FCD - mogą być ostrzone na tańszych kamieniach ceramicznych, o tyle trzy wyższe linie (6000 MCT, 5000 MCD i 132-warstwowe noże z linii 5000 MCD Black) warto ostrzyć na profesjonalnych kamieniach syntetycznych, które ze swojej natury są droższe.

 

Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu technik, technologii kulinarnych, pasjonat japońskich noży

Zdjęcia: Grupa Nas Troje

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

               

 

 

 

Artykuły powiązane

Ostrzenie noży - przyjemność, czy katorga?

04.04.2015

Powiem szczerze, że nie znam wielu ludzi, w tym nawet zawodowych kucharzy, którzy lubią ostrzyć noże. Dziwię się temu od lat, bo ostre noże to podstawa w kuchni. Ale – skoro ktoś lubi szarpać, zamiast kroić, jego wola i sprawa. Niemniej zdziwieniem napawa fakt, że ostrzałki są cały czas produktem budzącym grozę. A myślę, nade wszystko, o ostrzałkach do noży...

Więcej

Jedna stal w rękach dwóch mistrzów -...

05.04.2015

Dziwnie się składa, gdy ten sam materiał, w zależności od filozofii, sposobu obróbki, czy wizji danego twórcy przybiera zupełnie odmienną formę. Niby prawda oczywista, ale – gdy spojrzeć na stal Yasuki Shirogami, bo o niej tu mowa – kwestia staje się dość specyficzna. Wysokowęglowa, japońska stal Yasuki Shirogami, z której powstają doskonale ostre, piękne i...

Więcej

Japońskie noże Miyabi - duma bez uprzedzeń

05.04.2015

Licząc, że Jane Austen i jej wielbiciele nie będą mieli mi za złe sparafrazowania słynnego tytułu jej powieści, chciałbym napisać kilka słów o nadzwyczajnej linii japońskich noży marki Miyabi – serii 5000 MCD. Jestem ich dumnym posiadaczem i, choć nie raz przyszło mi zapłacić krwią za tę wyjątkową znajomość, uprzedzeń wobec nich nie żywię. Damasceńska,...

Więcej

Japoński Biskupin - noże Haiku Kurouchi...

05.04.2015

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem noże Haiku Kurouchi Tosa, japońskiej marki Chroma, pomyślałem, że powstały w bardzo zamierzchłej przeszłości. A któryś z moich współpracowników zażartował, że wyglądają, jak wykopane w Biskupinie. I tak już zostało, kiedy mówimy o przepięknych, absolutnie niepowtarzalnych nożach ze skuwanej z żelazem unikatowej stali Blue Steel...

Więcej

Seria Euro Stainless, Boba Kramera

26.09.2015

Choć z najwyższej jakości kuchennymi nożami mam do czynienia od lat, zdarzają mi się ciągle i od nowa chwile uniesienia i oszołomienia, z którego ciężko się otrząsnąć. Tak ma się rzecz z unikatowymi, stuwarstwowymi damasceńskimi nożami mistrza Boba Kramera – serią Euro Stainless, która powstaje w Seki, w Japonii. Co zdumiewa, Bob Kramer, jeden z najbardziej...

Więcej

Przejdź do galerii