Japońska marka Miyabi oswoiła nas ze swoimi malowniczymi, luksusowymi, wystawnymi nożami. Kiedy pojawiała się kolejna ich odsłona, z reguły były to noże damasceńskie, bardzo ciekawe pod kątem wizualnym, sprawiające takie wrażenie, że kroją same (co zresztą jest cechą noży Miyabi). A tu nagle zaskoczenie.
Minimalizm, jak na Japończyków przystało
Ultranowoczesna kuźnia Miyabi ze słynnego Seki, gdzie powstają wszystkie linie kutych noży tej cenionej i w świecie i w Polsce marki, potrafi w bardzo subtelny sposób zaakcentować swoją odrębność i umiłowanie tradycji. Dowodem tego jest piękna, majestatyczna, kompletnie minimalistyczna seria noży Miyabi 4000 FC.
Noże z tej linii, zestawione z innymi seriami tej marki, wydają się od nich kompletnie odstawać. To, faktycznie, wyraźne „nowe otwarcie” trendu, w którym Miyabi sprawdza się doskonale. Noże 4000 FC nie mają damasceńskich, a 3-warstwowe ostrza zdobione pięknym, kutym wykończeniem katana edge. Ta charakterystyczna „falbanka” na ostrzu noża spotykana jest na nieziemsko ostrych katanach - czyli tradycyjnych mieczach samurajskich.
Noże dla miłośników klasyki
Japońskie noże Miyabi z serii 4000 FC, wykute z wysokowęglowej stali FC61, mają twardość 61 stopni HRC w skali Rockwella, co znawcom noży podpowiada, że mamy tu do czynienia z wyśmienicie ostrymi, świetnie skutymi i zahartowanymi warstwami stali.
Te noże są nieco ascetyczne, wręcz surowe w porównaniu z wystawnymi, nieco, chciałoby się rzec, rokokowymi nożami Miyabi. Tu króluje prostota i czystość formy.
Uroku tej kutej stali w kolorze… stali (może to śmiesznie brzmi, ale ta stal ma taki właśnie kolor) dodaje formowana oktagonalnie, niezwykle wygodna rękojeść z jednolitego, głęboko brązowego drewna pakka.
Jedyna ozdoba to mosaic pin - zdobiony na końcach kołek, który wbijany jest w rękojeść, by jeszcze lepiej ustabilizować ostrze noża.
Debiut Nakiri w wydaniu Miyabi
To, co nas, jako wielkich miłośników japońskich noży urzekło, to fakt, że po raz pierwszy w kolekcjach noży Miyabi, dedykowanych europejskiemu rynkowi, pojawił się niby-tasak Nakiri. Ten genialny nóż służy do krojenia i porcjowania mięsa, a nade wszystko do siekania i szatkowania warzyw. Widać, że Miyabi ewoluuje. W tej serii znajdziesz też ząbkowany nóż do pieczywa – ukłon Japończyków w stronę Europy. Podejrzewamy, że to ukłon nieco wymuszony przez właściciela marki Miyabi – ceniący pieczywo niemiecki koncern Zwilling. Sami z siebie Japończycy pewnie i na torturach nie daliby się namówić na wykucie tak przeczącego idei noża ostrza. Do tego z ząbkami!
Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Miyabi
Szukaj nas tutaj: