Nowe oblicze noży Miyabi

Japońska marka Miyabi oswoiła nas ze swoimi malowniczymi, luksusowymi, wystawnymi nożami. Kiedy pojawiała się kolejna ich odsłona, z reguły były to noże damasceńskie, bardzo ciekawe pod kątem wizualnym, sprawiające takie wrażenie, że kroją same (co zresztą jest cechą noży Miyabi). A tu nagle zaskoczenie.

 

Minimalizm, jak na Japończyków przystało

Ultranowoczesna kuźnia Miyabi ze słynnego Seki, gdzie powstają wszystkie linie kutych noży tej cenionej i w świecie i w Polsce marki, potrafi w bardzo subtelny sposób zaakcentować swoją odrębność i umiłowanie tradycji. Dowodem tego jest piękna, majestatyczna, kompletnie minimalistyczna seria noży Miyabi 4000 FC.

Noże z tej linii, zestawione z innymi seriami tej marki, wydają się od nich kompletnie odstawać. To, faktycznie, wyraźne „nowe otwarcie” trendu, w którym Miyabi sprawdza się doskonale. Noże 4000 FC nie mają damasceńskich, a 3-warstwowe ostrza zdobione pięknym, kutym wykończeniem katana edge. Ta charakterystyczna „falbanka” na ostrzu noża spotykana jest na nieziemsko ostrych katanach - czyli tradycyjnych mieczach samurajskich.

 

 

Noże dla miłośników klasyki

Japońskie noże Miyabi z serii 4000 FC, wykute z wysokowęglowej stali FC61, mają twardość 61 stopni HRC w skali Rockwella, co znawcom noży podpowiada, że mamy tu do czynienia z wyśmienicie ostrymi, świetnie skutymi i zahartowanymi warstwami stali.

Te noże są nieco ascetyczne, wręcz surowe w porównaniu z wystawnymi, nieco, chciałoby się rzec, rokokowymi nożami Miyabi. Tu króluje prostota i czystość formy.

Uroku tej kutej stali w kolorze… stali (może to śmiesznie brzmi, ale ta stal ma taki właśnie kolor) dodaje formowana oktagonalnie, niezwykle wygodna rękojeść z jednolitego, głęboko brązowego drewna pakka.

Jedyna ozdoba to mosaic pin - zdobiony na końcach kołek, który wbijany jest w rękojeść, by jeszcze lepiej ustabilizować ostrze noża.

 

Debiut Nakiri w wydaniu Miyabi

To, co nas, jako wielkich miłośników japońskich noży urzekło, to fakt, że po raz pierwszy w kolekcjach noży Miyabi, dedykowanych europejskiemu rynkowi, pojawił się niby-tasak Nakiri. Ten genialny nóż służy do krojenia i porcjowania mięsa, a nade wszystko do siekania i szatkowania warzyw. Widać, że Miyabi ewoluuje. W tej serii znajdziesz też ząbkowany nóż do pieczywa – ukłon Japończyków w stronę Europy. Podejrzewamy, że to ukłon nieco wymuszony przez właściciela marki Miyabi – ceniący pieczywo niemiecki koncern Zwilling. Sami z siebie Japończycy pewnie i na torturach nie daliby się namówić na wykucie tak przeczącego idei noża ostrza. Do tego z ząbkami!

 

Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

www.prestizowakuchnia.pl

Zdjęcia: Miyabi

 

 

Szukaj nas tutaj:

 

               

 

 

Artykuły powiązane

Ostrzenie noży - przyjemność, czy katorga?

04.04.2015

Powiem szczerze, że nie znam wielu ludzi, w tym nawet zawodowych kucharzy, którzy lubią ostrzyć noże. Dziwię się temu od lat, bo ostre noże to podstawa w kuchni. Ale – skoro ktoś lubi szarpać, zamiast kroić, jego wola i sprawa. Niemniej zdziwieniem napawa fakt, że ostrzałki są cały czas produktem budzącym grozę. A myślę, nade wszystko, o ostrzałkach do noży...

Więcej

Jedna stal w rękach dwóch mistrzów -...

05.04.2015

Dziwnie się składa, gdy ten sam materiał, w zależności od filozofii, sposobu obróbki, czy wizji danego twórcy przybiera zupełnie odmienną formę. Niby prawda oczywista, ale – gdy spojrzeć na stal Yasuki Shirogami, bo o niej tu mowa – kwestia staje się dość specyficzna. Wysokowęglowa, japońska stal Yasuki Shirogami, z której powstają doskonale ostre, piękne i...

Więcej

Japońskie noże Miyabi - duma bez uprzedzeń

05.04.2015

Licząc, że Jane Austen i jej wielbiciele nie będą mieli mi za złe sparafrazowania słynnego tytułu jej powieści, chciałbym napisać kilka słów o nadzwyczajnej linii japońskich noży marki Miyabi – serii 5000 MCD. Jestem ich dumnym posiadaczem i, choć nie raz przyszło mi zapłacić krwią za tę wyjątkową znajomość, uprzedzeń wobec nich nie żywię. Damasceńska,...

Więcej

Japoński Biskupin - noże Haiku Kurouchi...

05.04.2015

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem noże Haiku Kurouchi Tosa, japońskiej marki Chroma, pomyślałem, że powstały w bardzo zamierzchłej przeszłości. A któryś z moich współpracowników zażartował, że wyglądają, jak wykopane w Biskupinie. I tak już zostało, kiedy mówimy o przepięknych, absolutnie niepowtarzalnych nożach ze skuwanej z żelazem unikatowej stali Blue Steel...

Więcej

Seria Euro Stainless, Boba Kramera

26.09.2015

Choć z najwyższej jakości kuchennymi nożami mam do czynienia od lat, zdarzają mi się ciągle i od nowa chwile uniesienia i oszołomienia, z którego ciężko się otrząsnąć. Tak ma się rzecz z unikatowymi, stuwarstwowymi damasceńskimi nożami mistrza Boba Kramera – serią Euro Stainless, która powstaje w Seki, w Japonii. Co zdumiewa, Bob Kramer, jeden z najbardziej...

Więcej

Przejdź do galerii