To niezwykle ciekawe, że niektóre przedmioty, pomimo przemian zachodzących w obszarze kultury, przez długi czas pozostają przy swojej pierwotnej formie. Idealnym przykładem są przeznaczone do szatkowania warzyw japońskie noże Nakiri, które stworzono całe wieki temu i do dziś nie zmieniono ich zasadniczej formy.
Noże - japońska specjalizacja
Choć spoglądamy na historię przez pryzmat rozwoju Europy, nie możemy zapominać, że wiele wynalazków ma swoje źródła lub idealne wzorce w krajach Orientu. Nie inaczej jest w przypadku noży – Japończycy specjalizowali się w ich doskonałym projektowaniu w czasach, gdy Europejczycy, nawet na dworach, nie potrafili odejść od prymitywnych nawyków, na przykład używania jednego, zwyczajnego ostrza do każdej kuchennej czynności (czy wręcz rwania mięsa palcami).
Europejczycy ciągle nie rozumieją istoty specjalistycznych noży
Niestety – również i w naszych stronach do dziś niewystarczająco rozpropagowano zalety sięgania po specjalistyczne, profesjonalne noże. W Japonii od kilkuset lat przekazywana jest tradycja przygotowywania wyjątkowych ostrzy – innych do oprawiania mięs, krojenia ryb, a także siekania i szatkowania warzyw i owoców. Perfekcja kolejnych pokoleń przetrwała do czasów globalizacji i wolnego rynku. Dziś możemy zamówić mistrzowskie ostrze, będąc w każdym zakątku Ziemi.
Co wyróżnia nóż Nakiri i do czego służy to ostrze
Nakiri to miniaturowy tasak, specjalistyczne ostrze do warzyw i owoców, a co za tym idzie, idealne narzędzie do czerpania i zachowania w darach natury niezwykle cennych witamin. Konstrukcja klingi noża Nakiri charakteryzuje się wyraźnie zarysowanym spadem, który wpływa na tempo krojenia warzyw. Optymalne efekty uzyskujemy za pomocą techniki zbliżonej do „gilotynowania” (np. francuskich arystokratów), jak i krojenia do siebie lub od siebie (technika nieco trudniejsza, wymagająca nieco treningu).
Krojenie nożami Nakiri skutkuje wręcz niezwykłą skutecznością i wygodą szatkowania tak twardych, jak i miękkich warzyw oraz owoców. Wyjątkowa budowa ostrza sprawia, że Nakiri może, na pierwszy rzut oka, nie nadawać się do krojenia innych produktów spożywczych. To jednak nie całkiem prawda – każdy znajdzie dla niego jeszcze wiele zastosowań, choćby do porcjowania mięs bez kości.
Nóż Nakiri, kuty, np. przez marki Kichiji, Chroma, czy mistrza Sirou Kamo, jest zaprojektowany z myślą o wygodzie i precyzji, czemu z pewnością sprzyja przemyślana długość ostrza – najbardziej optymalne (zarazem najbardziej tradycyjne, „japońskie”) jest ostrze około 18 centymetrów.
Ostry nóż idealnie kroi, a nie miażdży
Ci, którzy kochają różnorodność w kuchni, wybierają specjalistyczne ostrze dla warzyw i owoców – z jego pomocą dieta stanie się bogatsza w witaminy i nowe doznania smakowe! Nóż Nakiri jest genialnie ostry, więc nie miażdży struktury warzyw, owoców, czy nawet mięs. Siekając, czy szatkując nożem Nakiri, sprawimy, że witaminy i składniki odżywcze oraz soki warzyw i owoców trafią do woka, na patelnię, czy do garnka, a nie rozleją się po desce.
Dział PR Grupy Nas Troje
Zdjęcia: Kichiji, Grupa Nas Troje
Szukaj nas tutaj: