Uwielbiamy naleśniki – na słodko, na ostro… to pewne. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że do ich doskonałego przyrządzenia potrzebne są nie tylko odpowiednie receptury, ale również profesjonalne patelnie. Często zastanawiamy się, jaka jest najlepsza patelnia do naleśników? Składa się na to kilka czynników, którym warto poświęcić artykuł.
Specyficzna forma patelni do naleśników
Cechą charakterystyczną specjalnych patelni do naleśników jest, praktycznie, brak brzegów. Ułatwia to wygodne przewracanie naleśników, czy omletów w czasie smażenia. Ma to również bezpośrednie przełożenie na temperaturę niezbędną do osiągnięcia optymalnego efektu. Ciepłe powietrze pozwala ciastu rosnąć, spulchnia je i podnosi.
Dwa zasadnicze typy patelni do naleśników
Najlepsze, dedykowane smażeniu tysięcznych odmian naleśników patelnie to patelnie z powłokami nieprzywierającymi. My upodobaliśmy sobie markę Woll.
Są też patelnie naleśnikowe tworzone z żeliwa, które wykorzystują porcelanową emalię zapobiegającą przywieraniu (francuska marka Staub). Nieprzywierająca glazura pozwala na używanie mniejszej ilości tłuszczu, co jest mniej kaloryczne, a więc zdrowsze dla organizmu. Problem tylko, że patelnie z żeliwa nie specjalnie do tworzenia naleśników się nadają - trzeba sporej wprawy i wyczucia temperatur, by ciasto nie przywarło.
Niemniej - nieprzywierające i żeliwne patelnie do naleśników idealnie posłużą na każdym typie kuchenki, od gazowej, przez elektryczną, na indukcji skończywszy.
Patelnia bez brzegów - nie tylko do naleśników
Pozbawionej brzegów, niziutkiej patelni nie musimy używać wyłącznie do smażenia naleśników. Pozwalając sobie na eksperyment i finezję, można spróbować smażyć na niej mięso mielone, eskalopki z drobiu, czy placki ziemniaczane. To kolejny argument na rzecz zakupu patelni niemal pozbawionej ścianek. Chyba każdy przyzna, że domu przydałaby się profesjonalna, żeliwna patelnia do omletów. Wystarczy popuścić wodze fantazji i poczuć ten aromat…
Utensylia odpowiednie dla patelni naleśnikowej
Od strony praktycznej, dla zachowania właściwości zarówno nieprzywierającej, jak i żeliwnej patelni warto sięgać po drewniane lub silikonowe utensylia. Należy pamiętać, że porcelanowa emalia jest antyalergiczna, więc tym bardziej należy o nią dbać.
Takiej patelni nie wolno przegrzewać, czy wkładać do zmywarki, a na co dzień można się będzie cieszyć jej nieocenioną pomocą w przygotowywaniu wyjątkowo smacznych posiłków!
Dział PR Grupy Nas Troje
Konsultacja: Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: licencja EnvatoElements
Szukaj nas tutaj: