Zawodowo jestem związany z kuchnią, kulinariami i technologiami kuchennymi od lat 90-tych XX wieku. Przez wiele lat obcowania z doskonałym, kuchennym sprzętem nie tylko stałem się jego orędownikiem, ale też – przez mnóstwo testów i eksperymentów – dowiedziałem się o nim więcej, niż niejeden zawodowo gotujący. Stąd jestem przekonany, że, dzieląc się własną wiedzą i doświadczeniem, mogę wskazać marki, które mają w sobie zalążek geniuszu, tworząc kuchenne produkty daleko wykraczające poza standardy.
Stalowe naczynia z 30-letnią gwarancją
Jednym z moich największych zdumień jest, na pewno, belgijska marka Demeyere, twórca stalowych garnków, brytfann, patelni i woków. Firma, obecnie należąca do grupy koncernu Zwilling J.A. Henckels, od dekad szokuje stalą, która dawno wykroczyła poza to, co o stali szlachetnej było wiadomo. Stal Demeyere przestała być tradycyjną stalą, która, często, dość szybko rozczarowywała i wymagała wymiany.
Pierwszy kontakt z naczyniami Demeyere był szokiem, gdyż okazało się, że producent oferuje aż 30 lat gwarancji na swoje naczynia (10 lat dla kuchni profesjonalnej). Zgłębiając temat, dowiedziałem się, dlaczego. Demeyere wprowadziło na przestrzeni dekad wiele patentów i odkryć, które zrewolucjonizowały tworzenie naczyń ze stali. Na początek kilka słów o stalowych patelniach Demeyere. Na pozostałe naczynia przyjdzie czas w kolejnych artykułach.
Masywne, wytrzymałe, wielowarstwowe naczynia
Demeyere skupił się na kilku wiodących liniach patelni, zakładając, że to, co stworzył, będzie czarować przez dekady. Serie John Pawson, Industrie, Atlantis, Apollo i Control Induc są w stanie skraść serce każdego poważnie traktującego swoją kuchnię. Wszystkie linie wyposażone są w różnorodne patenty Demeyere. Warto powiedzieć, że charakteryzuje je wielowarstwowa konstrukcja dna i ścianek, co zapewnia równomierne nagrzewanie patelni. Te patelnie nigdy się nie wypaczą, nie wykrzywią, niektóre, co zdumiewające, odporne są na temperatury nawet do 600 stopni Celsjusza, inne pozwalają z kolei smażyć bez tłuszczu! To eksperyment nie do przeprowadzenia na tradycyjnej, stalowej patelni, do której smażone mięso przywrze na wieki.
Nieżółknąca stal - technologia Silvinox
Kolejne ujmujące zjawisko – technologia Silvinox, która sprawia, że patelnie Demeyere zawsze będą srebrzysto-białe, nie pociemnieją, nie zżółkną, nie zyskają tak charakterystycznego dla długo używanej stali błękitno-brązowego odcienia.
Demeyere stworzyło tak wytrzymałe, spawane uchwyty swoich patelni, że nie ma na nie siły – nie obluzują się i nie odpadną. To pokazuje w swoich filmach belgijski producent. 90-kilogramowy mężczyzna podskakuje na uchwytach naczyń. Warto zobaczyć!
Jest jeszcze wiele detali, które odróżniają patelnie Demeyere od innych stalowych patelni. Wszystkich chętnych do zgłębienia zjawiska, jakie stanowią naczynia tej marki, zapraszam TUTAJ.
Patelnie, które wyłączają się same na indukcji
Nie dość nam tym. Demeyere zakpiło z fizyki, wykroczyło poza znane światu kulinariów granice i stworzyło linię stalowych patelni i woków ControlInduc, które, jako jedyne na świecie, nie przegrzeją się na indukcji. Patelnia „wyłączy” się sama z siebie, gdy osiągnie temperaturę 245 stopni Celsjusza. W tej temperaturze straci ferromagnetyczność. Kuchnia indukcyjna przestanie ją „widzieć” i tym samym grzać. Kiedy patelnia nieco ostygnie bądź położymy na niej zimne produkty, znowu zyska ferromagnetyczność. Ale nigdy nie przekroczy granicznej temperatury 250 stopni.
Próbowałem rozgrzać tę patelnię na maksymalnej mocy palnika – na indukcji. Nijak nie udało się jej przegrzać, czy przekroczyć ustalonej przez producenta temperatury. Swoista magia w kuchni!
Demeyere zmusza do zmiany spojrzenia na stal
Generalnie – nie jestem miłośnikiem stalowych patelni, gdyż na tym etapie zaawansowania technologii kulinarnych to już przeżytek. Ale Demeyere przeczy wszystkiemu, co o stali wiedziałem. Stąd – nie sposób nie zachwycić się tymi prawdziwymi wynalazkami inżynierii, która służy zdrowemu smażeniu i duszeniu, czy zapiekaniu przysmaków w piekarniku.
Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Demeyere
Szukaj nas tutaj: