W jaki sposób dbać o japońskie noże Miyabi?

Japońskie noże marki Miyabi, kute w Seki w fabryce marki Zwilling, to jedne z ostrzejszych noży na świecie, jeśli patrzeć pod kątem stali proszkowych. To dzieło najnowszej inżynierii i metalurgii genialnie wspieranej wielowiekową wiedzą mistrzów tradycyjnego, japońskiego rzemiosła. Połączenie doświadczenia japońskich kowali i właściwości wysokowęglowej stali proszkowej MicroCabridge stworzyło noże o ostrości nieodbiegającej od kling tradycyjnych japońskich noży, których cena jest nawet kilku- lub kilkunastokrotnie wyższa.

W tym tekście znajdziesz informacje, jak ostrzyć, przechowywać i konserwować te niezwykle malownicze noże.

 

Na czym ostrzyć noże Miyabi?

Na wstępie powiem, na jakich ostrzałkach nie wolno ostrzyć noży Miyabi. Odpadają ostrzałki kółkowe, prętowe, tzw. stalki oraz ostrzałki elektryczne. W grę wchodzą tradycyjne, japońskie kamienie ceramiczne oraz kamienie syntetyczne kamienie.

Kolekcje noży Miyabi można podzielić na dwie grupy, do których dostosowałbym różnego typu ostrzałki.

Grupa pierwsza to noże, które możesz ostrzyć na klasycznych kamieniach ceramicznych. Tu zaliczamy noże z serii 4000 FC, 5000 FCD oraz 7000 D.

Dla regularnie ostrzonych noży polecam gradację 1000/3000 punktów. Dla zyskania satysfakcjonującej ostrości możesz zastosować kamienie o gradacji 5000 lub nawet 8000 punktów.

Grupa druga to noże mistrzowskie marki Miyabi. Tu zaliczają się serie 6000 MCT, 5000 MCD oraz 5000 MCD Black. Te noże, które wielokrotnie wykraczają jakością i ostrością poza pierwszą grupę noży Miyabi, powinieneś ostrzyć na kamieniach syntetycznych.

Ząbkowane noże do pieczywa, które również znajdziesz w ofercie marki Miyabi, ostrzy się na innego typu ostrzałkach. Np. marka Vulkans zaproponowała specjalnie skonstruowaną ostrzałkę do noży z tzw. piłą.

 

 

Na jakich deskach kroić nożami Miyabi

Marka Miyabi stworzyła specjalistyczne deski z drewna Hinoki. Te piękne deski powstały z jasnego drewna i wyglądają, co tu dużo mówić, popisowo. Ale - napiszemy to szczerze - drastycznie widać na ich ślady ostrza i do krojenia, w naszym przekonaniu, się nie nadają. To deski do serwowania, np. sushi. Ale od krojenia powinny trzymać się z daleka.

Możesz za to stosować deski z najróżniejszych gatunków wysezonowanego drewna. Polecam deski teakowe, z drewna dębu, jesionu, czy orzecha. Nada się też bambus.

Idealnym rozwiązaniem są profesjonalne, japońskie deski ze specjalistycznych tworzyw, np. marek Asahi, czy Hasegawa.

Nigdy, przenigdy nie używaj desek z tworzywa sztucznego, a pod żadnym pozorem nie krój na stalowych, szklanych, czy kamiennych deskach.

 

Jak przechowywać noże Miyabi

Dla zachowania długiej i perfekcyjnej ostrości kling noży Miyabi możesz przechowywać je na, np., dedykowanym dla nich pulpicie magnetycznym lub na listwach magnetycznych. Zdecydowanie nie polecam bloków szczelinowych, w które wsuwa się noże, gdyż tarcie przy wyjmowaniu i wkładaniu noża może stępić, czy nawet uszkodzić ostrze.

Oczywistym jest, że noży Miaybi nie możesz przechowywać w szufladzie z innym sprzętem kuchennym.

 

Mycie i konserwacja noży Miyabi

Tak wysokiej klasy noży nigdy nie myj w zmywarce. Producent na to nie pozwala, gdyż można stracić gwarancję na nóż. Nierdzewne noże Miyabi nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Myj je ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Warto je umyć i osuszyć po każdym użyciu.

Raz na kilka tygodni możesz przetrzeć klingę i drewnianą rękojeść papierowym ręcznikiem nasączonym olejem jadalnym.

 

Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Miyabi

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

               

 

 

Artykuły powiązane

Ostrzenie noży - przyjemność, czy katorga?

04.04.2015

Powiem szczerze, że nie znam wielu ludzi, w tym nawet zawodowych kucharzy, którzy lubią ostrzyć noże. Dziwię się temu od lat, bo ostre noże to podstawa w kuchni. Ale – skoro ktoś lubi szarpać, zamiast kroić, jego wola i sprawa. Niemniej zdziwieniem napawa fakt, że ostrzałki są cały czas produktem budzącym grozę. A myślę, nade wszystko, o ostrzałkach do noży...

Więcej

Jedna stal w rękach dwóch mistrzów -...

05.04.2015

Dziwnie się składa, gdy ten sam materiał, w zależności od filozofii, sposobu obróbki, czy wizji danego twórcy przybiera zupełnie odmienną formę. Niby prawda oczywista, ale – gdy spojrzeć na stal Yasuki Shirogami, bo o niej tu mowa – kwestia staje się dość specyficzna. Wysokowęglowa, japońska stal Yasuki Shirogami, z której powstają doskonale ostre, piękne i...

Więcej

Japońskie noże Miyabi - duma bez uprzedzeń

05.04.2015

Licząc, że Jane Austen i jej wielbiciele nie będą mieli mi za złe sparafrazowania słynnego tytułu jej powieści, chciałbym napisać kilka słów o nadzwyczajnej linii japońskich noży marki Miyabi – serii 5000 MCD. Jestem ich dumnym posiadaczem i, choć nie raz przyszło mi zapłacić krwią za tę wyjątkową znajomość, uprzedzeń wobec nich nie żywię. Damasceńska,...

Więcej

Japoński Biskupin - noże Haiku Kurouchi...

05.04.2015

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem noże Haiku Kurouchi Tosa, japońskiej marki Chroma, pomyślałem, że powstały w bardzo zamierzchłej przeszłości. A któryś z moich współpracowników zażartował, że wyglądają, jak wykopane w Biskupinie. I tak już zostało, kiedy mówimy o przepięknych, absolutnie niepowtarzalnych nożach ze skuwanej z żelazem unikatowej stali Blue Steel...

Więcej

Seria Euro Stainless, Boba Kramera

26.09.2015

Choć z najwyższej jakości kuchennymi nożami mam do czynienia od lat, zdarzają mi się ciągle i od nowa chwile uniesienia i oszołomienia, z którego ciężko się otrząsnąć. Tak ma się rzecz z unikatowymi, stuwarstwowymi damasceńskimi nożami mistrza Boba Kramera – serią Euro Stainless, która powstaje w Seki, w Japonii. Co zdumiewa, Bob Kramer, jeden z najbardziej...

Więcej

Przejdź do galerii