Japońskie noże marki Miyabi, kute w Seki w fabryce marki Zwilling, to jedne z ostrzejszych noży na świecie, jeśli patrzeć pod kątem stali proszkowych. To dzieło najnowszej inżynierii i metalurgii genialnie wspieranej wielowiekową wiedzą mistrzów tradycyjnego, japońskiego rzemiosła. Połączenie doświadczenia japońskich kowali i właściwości wysokowęglowej stali proszkowej MicroCabridge stworzyło noże o ostrości nieodbiegającej od kling tradycyjnych japońskich noży, których cena jest nawet kilku- lub kilkunastokrotnie wyższa.
W tym tekście znajdziesz informacje, jak ostrzyć, przechowywać i konserwować te niezwykle malownicze noże.
Na czym ostrzyć noże Miyabi?
Na wstępie powiem, na jakich ostrzałkach nie wolno ostrzyć noży Miyabi. Odpadają ostrzałki kółkowe, prętowe, tzw. stalki oraz ostrzałki elektryczne. W grę wchodzą tradycyjne, japońskie kamienie ceramiczne oraz kamienie syntetyczne kamienie.
Kolekcje noży Miyabi można podzielić na dwie grupy, do których dostosowałbym różnego typu ostrzałki.
Grupa pierwsza to noże, które możesz ostrzyć na klasycznych kamieniach ceramicznych. Tu zaliczamy noże z serii 4000 FC, 5000 FCD oraz 7000 D.
Dla regularnie ostrzonych noży polecam gradację 1000/3000 punktów. Dla zyskania satysfakcjonującej ostrości możesz zastosować kamienie o gradacji 5000 lub nawet 8000 punktów.
Grupa druga to noże mistrzowskie marki Miyabi. Tu zaliczają się serie 6000 MCT, 5000 MCD oraz 5000 MCD Black. Te noże, które wielokrotnie wykraczają jakością i ostrością poza pierwszą grupę noży Miyabi, powinieneś ostrzyć na kamieniach syntetycznych.
Ząbkowane noże do pieczywa, które również znajdziesz w ofercie marki Miyabi, ostrzy się na innego typu ostrzałkach. Np. marka Vulkans zaproponowała specjalnie skonstruowaną ostrzałkę do noży z tzw. piłą.
Na jakich deskach kroić nożami Miyabi
Marka Miyabi stworzyła specjalistyczne deski z drewna Hinoki. Te piękne deski powstały z jasnego drewna i wyglądają, co tu dużo mówić, popisowo. Ale - napiszemy to szczerze - drastycznie widać na ich ślady ostrza i do krojenia, w naszym przekonaniu, się nie nadają. To deski do serwowania, np. sushi. Ale od krojenia powinny trzymać się z daleka.
Możesz za to stosować deski z najróżniejszych gatunków wysezonowanego drewna. Polecam deski teakowe, z drewna dębu, jesionu, czy orzecha. Nada się też bambus.
Idealnym rozwiązaniem są profesjonalne, japońskie deski ze specjalistycznych tworzyw, np. marek Asahi, czy Hasegawa.
Nigdy, przenigdy nie używaj desek z tworzywa sztucznego, a pod żadnym pozorem nie krój na stalowych, szklanych, czy kamiennych deskach.
Jak przechowywać noże Miyabi
Dla zachowania długiej i perfekcyjnej ostrości kling noży Miyabi możesz przechowywać je na, np., dedykowanym dla nich pulpicie magnetycznym lub na listwach magnetycznych. Zdecydowanie nie polecam bloków szczelinowych, w które wsuwa się noże, gdyż tarcie przy wyjmowaniu i wkładaniu noża może stępić, czy nawet uszkodzić ostrze.
Oczywistym jest, że noży Miaybi nie możesz przechowywać w szufladzie z innym sprzętem kuchennym.
Mycie i konserwacja noży Miyabi
Tak wysokiej klasy noży nigdy nie myj w zmywarce. Producent na to nie pozwala, gdyż można stracić gwarancję na nóż. Nierdzewne noże Miyabi nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Myj je ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Warto je umyć i osuszyć po każdym użyciu.
Raz na kilka tygodni możesz przetrzeć klingę i drewnianą rękojeść papierowym ręcznikiem nasączonym olejem jadalnym.
Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Miyabi
Szukaj nas tutaj: