Patelnia to podstawowe narzędzie wykorzystywane w codziennej pracy kucharza – zarówno zawodowca, jak i miłośnika domowego gotowania. Mnogość rodzajów, przedziałów cenowych, typów i materiałów wykorzystywanych do produkcji patelni sprawia jednak, że wybór jednego, konkretnego egzemplarza staje się skomplikowanym zadaniem. Aby je nieco ułatwić, podpowiadamy, jak kupić dobrą patelnię i jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze.
Średnica patelni
Rzecz bodaj najbardziej oczywista, czyli rozmiar patelni, określany jest przez jej średnicę, która zawsze mierzona jest w najszerszym miejscu, czyli od brzegu do brzegu. Przed kupnem danego egzemplarza należy się zastanowić, jak dużej patelni się potrzebuje. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że podczas smażenia cała jej powierzchnia powinna być wykorzystana. Dlatego nie warto kupować ogromnej patelni dla jednej osoby (w takim przypadku idealnie sprawdzi się patelnia o średnicy 20 cm; dwóm osobom posłuży patelnia 24 cm). Jeśli jednak posiada się liczną rodzinę i wiele osób czeka na pyszną, skwierczącą przyjemność, duża patelnia (28, 30 lub 32 cm) będzie dobrym wyborem.
Jak obliczyć faktyczny wymiar patelni, czyli jej dno? Statystycznie można przyjąć, że patelnia o lekko zaokrąglonych przy dnie ściankach-bokach „traci” jakieś 3-4 cm w stosunku do podawanej średnicy. Dla przykładu - patelnie o średnicy 24 cm będą miały dno, czyli przestrzeń roboczą, o średnicy, tylko, około 20 cm.
Materiał, z którego powstała patelnia
Duże znaczenie przy kupnie patelni ma materiał wykorzystany do jej wyprodukowania, który również powinien być dobierany w sposób indywidualny. Osoby mające alergię na metale ciężkie powinny zrezygnować z patelni żeliwnej, czy stalowej. Jeżeli natomiast zastanawiamy się nad nabyciem patelni wyposażonej w powłokę nieprzywierającą, należy zwrócić uwagę, czy posiada odpowiednie patenty oraz czy jest pozbawiona wszelkich szkodliwych dla zdrowia substancji (takie patelnie oznaczone jako, np. PFOA oraz PTFE Free, co, m.in., świadczy o ich jakości).
Uchwyt patelni musi być niezawodny
To kwestia często pomijana. Uchwyt patelni może być mocowany w najróżniejszy sposób, np., na nitach, czy śrubach, które przebijają patelnię, stąd zmniejszają jej odporność termiczną. Dodatkowo – utrudniają mycie patelni. Jest też ryzyko, że tak mocowane uchwyty po czasie obluzują się.
Wiele bardziej praktyczne są uchwyty mocowane na specjalnych dystanserach, dzięki którym uchwyt mniej się nagrzewa. Najbardziej zaawansowane patelnie mają spawane próżniowo, kute uchwyty. Są też takie patelni, których uchwyty tworzyli inżynierowie, dbający nie tylko o ich stabilność, ale i o to, by nie hamowały przepływu krwi w dłoni trzymającego patelnię w dłoni gotującego.
Na pewno warto unikać uchwytów z tworzyw sztucznych, bakelitu itp. To przeżytek, dodatkowo - niebezpieczny dla rąk i zdrowia.
Rodzaj kuchenki, na której ma pracować patelnia
Ostateczny wybór patelni zależy również od rodzaju kuchenki, na której będzie się smażyć. Otóż wiele dostępnych na rynku patelni jest przystosowanych tylko do starszych typów kuchenek (nie będą współpracowały z płytami indukcyjnymi), inne z kolei wykonane są w technologiach pozwalających wykorzystać je na każdym typie kuchenki, wraz, oczywiście, z indukcją.
Budżet na dobrą patelnię
Sprawa równie oczywista, ale nie wypada o niej zapomnieć. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości i dobrych właściwościach prozdrowotnych patelni, trzeba zapomnieć o tanich egzemplarzach z promocji w sieci handlowej. Oszczędzanie na patelni oznacza oszczędzenie na zdrowiu, dlatego każdy, komu zależy na wysokiej jakości wykonania oraz bezpieczeństwie użytkowania, powinien przygotować się na wydatek rzędu co najmniej kilkuset złotych na dobrą patelnię. To sporo, ale za to dostaje się produkt atestowany, z opatentowanymi technologiami, produkowany według bardzo restrykcyjnych norm. Produkt latami udoskonalany.
Dział PR Grupy Nas Troje
Zdjęcia: Demeyere, Staub
Szukaj nas tutaj: