Naczynia wykonane z żeliwa są wyśmienicie wręcz uniwersalne, więc można ich używać na kuchence każdego rodzaju. Ponieważ w Polsce ciągle bardzo dużą popularnością cieszą się kuchenki gazowe, dlatego warto rozważyć, jak w połączeniu z nimi będą zachowywały się garnki i patelnie wyprodukowane z żeliwa.
Od razu zaznaczymy, że piszemy tylko o testowanych przez naszego specjalistę produktach marki Staub. Czy nasze informacje odnoszą się również do żeliwa innych producentów, nie jesteśmy w stanie gwarantować.
Żeliwne garnki na kuchni gazowej i innych typach kuchenek
Choć kuchenka gazowa nie rozgrzewa żeliwa tak błyskawicznie jak indukcyjna, jest jednak w stanie stosunkowo szybko doprowadzić do wzrostu temperatury naczynia. Co istotne, dobrej jakości, markowe żeliwne naczynie nagrzewa się w takim samym stopniu na całej swojej powierzchni – od dna, po brzegi. Oczywiście, wszystko zależy od odpowiedniego dostosowania garnka, czy patelni do rozmiaru palnika. Mały będzie męczył się długi czas z dużym garnkiem. Z kolei za duży palnik może zbyt szybko przegrzać małą patelnię, czy żeliwny garnuszek.
Oszczędne żeliwne naczynia
Fakt, że naczynie żeliwne szybko się nagrzewa, sprawia, że do gotowania i smażenia potrzeba niewielkiej ilości gazu, co oznacza realne oszczędności. Dobre przewodnictwo cieplne gwarantuje, że żeliwne naczynia bardzo długo pozostają gorące, doskonale akumulując ciepło, które trafia w dużym stopniu w głąb potrawy, w mniejszym zaś na zewnątrz. To także sprzyja ekonomiczności przyrządzania wyśmienitych dań, zarówno gotowanych, duszonych, pieczonych, czy smażonych i obniża koszty eksploatacji.
Ponieważ żeliwo rozgrzewa się, zasadniczo, bardzo szybko i ogromnie długo trzyma ciepło, wymaga trzymania w pogotowiu rękawicy kuchennej chroniącej przed gorącem, aby się nie oparzyć przy podnoszeniu, czy przenoszeniu naczynia. Nawet gaz, paliwo w gruncie rzeczy dość kapryśne, potrafi rozgrzać żeliwo bardzo mocno.
Jak myć żeliwne naczynia, które pracują na kuchni gazowej
Jedyną niekorzystną konsekwencją używania patelni, czy garnków z żeliwa na kuchence gazowej są tłuste plamy, które mogą pojawić się na zewnętrznej stronie naczyń. Gaz jest sam w sobie tłustym paliwem, które potrafi brudzić naczynia. Plamy można jednak w prosty sposób zmyć – najczęściej w tym celu stosuje się wodę z płynem do mycia naczyń. Do płynu możesz dodać kwasku cytrynowego lub sody oczyszczonej. Wtedy zabrudzenia są bez szans.
Twarde żeliwo i delikatna gąbka
Żeliwne naczynia powinny być dokładnie myte z zewnątrz po każdym użyciu na kuchence gazowej, aby zachowały elegancki wygląd. Jednocześnie należy wystrzegać się drucianych szczotek oraz innych ostrych myjek, które mogą zniszczyć elegancka glazurę i nieprzywierającą powierzchnię wewnątrz naczyń Staub.
Reasumując, żeliwne naczynia spisują się bardzo dobrze na kuchence gazowej – szybko się nagrzewają, są ekonomiczne i długo trzymają ciepło, które jest rozprowadzane równomiernie po całej ich powierzchni. Łatwo jest tu sterować temperaturą. Naczynie rozgrzewa się na sporej mocy palnika, potem znacząco ją zmniejsza, bo nagrzane żeliwo samo sobie radzi. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań dla połączenia żeliwnych naczyń z kuchenką gazową.
Dział PR Grupy Nas Troje
Konsultacja: Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Staub
Szukaj nas tutaj: