W kuchni, poza samym gotującym, niepodzielnie rządzą prawa fizyki, o czym się często nie pamięta. Wystarczy spojrzeć na fizykę wrzącej wody, czy dyfuzję aromatu rozchodzącego się w powietrzu. Fizyka wykorzystywana jest równie często w konstruowaniu nowoczesnych naczyń i utensyliów kuchennych. Chodzi o to, by twórczo wykorzystać prawa fizyki w celu przyspieszenia i ułatwienia przygotowania potraw.
Czym jest zjawisko synergii?
W nowoczesnych naczyniach często stosuje się tzw. zjawisko synergii. Zasada tego prawa głosi, iż współdziałanie kilku materiałów daje wiele lepszy efekt, niż gdyby zsumować ich poszczególne działania. Niby wychodzi na jedno, a - jednak nie. Zjawisko synergii warto wziąć pod lupę i nauczyć się korzystać z jego dobrodziejstw. Naczynia wykorzystujące zjawisko synergii wspomagają i przyspieszają gotowanie, czy smażenie.
Jak to działa prawo synergii?
W doskonałych, zaawansowanych technologicznie naczyniach ze stali szlachetnej, stworzonych przez belgijską markę Demeyere, mamy do czynienia z, nawet, 7 warstwami doskonale przewodzących ciepło materiałów. Zastosowane przez Demeyere wszystkie materiały, np. stal szlachetna, srebro, miedź, aluminium, czy jego stop, połączone z opatentowanym przez producenta materiałem TriplInduc® sprawiają, że garnki, patelnie, czy woki rewolucyjnie wręcz szybko przewodzą ciepło.
W ten sposób można oszczędzać energię, gotować, smażyć, dusić, czy zapiekać wiele krócej, zyskując przez to bardziej bogate w witaminy i składniki odżywcze potrawy. Dzięki zjawisku synergii i genialnym patentom marki Demeyere ziemniaki na obiad dla całej rodziny gotuje się, uwaga, w połowie szklanki wody! To czyste czary w kuchni, chyba już nie fizyka!
Synergia i patelnie Demeyere
Demeyere słynie ze swoich nadzwyczaj mądrych technologii, ze znawstwem wykorzystujących zjawisko synergii. Demeyere, fanatyk w dziedzinie doskonalenia kuchennej inżynierii, dekadami badał zależność grubości dna i ścianek od typu i przeznaczenia naczyń. Testy pokazały, że patelnie powinny mieć wiele grubsze ścianki i dno niż, np., garnki, czy rondle.
Patelnie są używane częściej i mocniej eksploatowane, bo z reguły stawia się je na palnikach o największej mocy. Chce się w ten sposób zyskać szybszy efekt, np., przy smażeniu mięs. Z kolei gotowanie z założenia jest procesem powolniejszym, przeprowadzanym w wiele niższych, niż smażenie, temperaturach.
Stąd Demeyere stworzyło ideę patelni o wielowarstwowych ściankach i dnie tej samej grubości. Tu mamy do czynienia z patelniami wyposażonymi w 5 lub 7 warstw - to opatentowane technologie 5-Ply oraz 7-Ply Material. Oba materiały w pełni wykorzystują zjawisko synergii.
Zjawisko synergii w garnkach Demeyere
Inaczej z kolei wygląda kwestia w przypadku konstrukcji garnków, które posiadają wielowarstwowe, potężne dna oraz klasycznej grubości ścianki. Wielowarstwowe, kapslowane, czasem nawet spawane próżniowo dna garnków Demeyere z linii Atlantis oraz Apollo sprawiają, że ciepło perfekcyjnie szybko dociera w głąb potrawy, nagrzewając ścianki po same brzegi. W ten sposób przyspiesza się gotowanie, minimalizuje straty energii i zapewnia jedzeniu zachowanie większej ilości wartości odżywczych i witamin. Na dodatek, tak skonstruowane naczynia Demeyere pozwalają, co zjawiskowe, gotować bez wody!
Synergia i seria naczyń Industry
W 2013 roku technologię 5-ply, stosowaną dotychczas w patelniach i wokach, zaimplementowano w linię naczyń Industry, tworząc nową jakość stalowych garnków wykorzystujących zjawisko synergii.
Co ciekawe, gdyby nawet przeprowadzić doświadczenie i włożyć jeden w drugi trzy, czy cztery doskonale dopasowane garnki i postawić je na płycie kuchennej, nie zyskałoby się tak dobrego przewodnictwa ciepła, jak w przypadku zespolonych ze sobą i wzajemnie na siebie oddziałujących warstw, jak to ma miejsce w przypadku naczyń marki Demeyere. A jeśli zestawić 5 warstw próżniowo spawanych, zespolonych w jedno warstw dna lub ścianek garnków oraz patelni Demeyere - zyskujemy synergię do sześcianu.
Synergia wyróżnia dobre naczynia
Naczyń, które wykorzystują zjawisko synergii, pojawia się na rynku coraz więcej. Niemniej, garnek garnkowi nierówny. Przegląd technologii pokazuje, że z zastosowaniem praw fizyki w naczyniach radzą sobie najlepsi i najwięksi producenci. Oczywistym jest, że mają większe możliwości finansowe na badania i rozwój technologii. Dają za to pewność, że używać będziesz wspomagających zdrowe i zaawansowane gotowanie naczyń.
Zastosowanie zjawiska synergii w konstrukcji naczyń przejawia się niezwykłą wręcz oszczędnością czasu i energii koniecznej do gotowania, duszenia i smażenia, czy pieczenia. A skrócony proces gotowania wychodzi potrawom na zdrowie.
Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
Zdjęcia: Demeyere
Szukaj nas tutaj: