Zjawisko synergii w stalowych naczyniach Demeyere

W kuchni, poza samym gotującym, niepodzielnie rządzą prawa fizyki, o czym się często nie pamięta. Wystarczy spojrzeć na fizykę wrzącej wody, czy dyfuzję aromatu rozchodzącego się w powietrzu. Fizyka wykorzystywana jest równie często w konstruowaniu nowoczesnych naczyń i utensyliów kuchennych. Chodzi o to, by twórczo wykorzystać prawa fizyki w celu przyspieszenia i ułatwienia przygotowania potraw.

 

Czym jest zjawisko synergii?

W nowoczesnych naczyniach często stosuje się tzw. zjawisko synergii. Zasada tego prawa głosi, iż współdziałanie kilku materiałów daje wiele lepszy efekt, niż gdyby zsumować ich poszczególne działania. Niby wychodzi na jedno, a - jednak nie. Zjawisko synergii warto wziąć pod lupę i nauczyć się korzystać z jego dobrodziejstw. Naczynia wykorzystujące zjawisko synergii wspomagają i przyspieszają gotowanie, czy smażenie.

 

Jak to działa prawo synergii?

W doskonałych, zaawansowanych technologicznie naczyniach ze stali szlachetnej, stworzonych przez belgijską markę Demeyere, mamy do czynienia z, nawet, 7 warstwami doskonale przewodzących ciepło materiałów. Zastosowane przez Demeyere wszystkie materiały, np. stal szlachetna, srebro, miedź, aluminium, czy jego stop, połączone z opatentowanym przez producenta materiałem TriplInduc® sprawiają, że garnki, patelnie, czy woki rewolucyjnie wręcz szybko przewodzą ciepło.

W ten sposób można oszczędzać energię, gotować, smażyć, dusić, czy zapiekać wiele krócej, zyskując przez to bardziej bogate w witaminy i składniki odżywcze potrawy. Dzięki zjawisku synergii i genialnym patentom marki Demeyere ziemniaki na obiad dla całej rodziny gotuje się, uwaga, w połowie szklanki wody! To czyste czary w kuchni, chyba już nie fizyka!

 

 

Synergia i patelnie Demeyere

Demeyere słynie ze swoich nadzwyczaj mądrych technologii, ze znawstwem wykorzystujących zjawisko synergii. Demeyere, fanatyk w dziedzinie doskonalenia kuchennej inżynierii, dekadami badał zależność grubości dna i ścianek od typu i przeznaczenia naczyń. Testy pokazały, że patelnie powinny mieć wiele grubsze ścianki i dno niż, np., garnki, czy rondle.

Patelnie są używane częściej i mocniej eksploatowane, bo z reguły stawia się je na palnikach o największej mocy. Chce się w ten sposób zyskać szybszy efekt, np., przy smażeniu mięs. Z kolei gotowanie z założenia jest procesem powolniejszym, przeprowadzanym w wiele niższych, niż smażenie, temperaturach.

Stąd Demeyere stworzyło ideę patelni o wielowarstwowych ściankach i dnie tej samej grubości. Tu mamy do czynienia z patelniami wyposażonymi w 5 lub 7 warstw - to opatentowane technologie 5-Ply oraz 7-Ply Material. Oba materiały w pełni wykorzystują zjawisko synergii.

 

Zjawisko synergii w garnkach Demeyere

Inaczej z kolei wygląda kwestia w przypadku konstrukcji garnków, które posiadają wielowarstwowe, potężne dna oraz klasycznej grubości ścianki. Wielowarstwowe, kapslowane, czasem nawet spawane próżniowo dna garnków Demeyere z linii Atlantis oraz Apollo sprawiają, że ciepło perfekcyjnie szybko dociera w głąb potrawy, nagrzewając ścianki po same brzegi. W ten sposób przyspiesza się gotowanie, minimalizuje straty energii i zapewnia jedzeniu zachowanie większej ilości wartości odżywczych i witamin. Na dodatek, tak skonstruowane naczynia Demeyere pozwalają, co zjawiskowe, gotować bez wody!

 

 

Synergia i seria naczyń Industry

W 2013 roku technologię 5-ply, stosowaną dotychczas w patelniach i wokach, zaimplementowano w linię naczyń Industry, tworząc nową jakość stalowych garnków wykorzystujących zjawisko synergii.

Co ciekawe, gdyby nawet przeprowadzić doświadczenie i włożyć jeden w drugi trzy, czy cztery doskonale dopasowane garnki i postawić je na płycie kuchennej, nie zyskałoby się tak dobrego przewodnictwa ciepła, jak w przypadku zespolonych ze sobą i wzajemnie na siebie oddziałujących warstw, jak to ma miejsce w przypadku naczyń marki Demeyere. A jeśli zestawić 5 warstw próżniowo spawanych, zespolonych w jedno warstw dna lub ścianek garnków oraz patelni Demeyere - zyskujemy synergię do sześcianu.

 

Synergia wyróżnia dobre naczynia

Naczyń, które wykorzystują zjawisko synergii, pojawia się na rynku coraz więcej. Niemniej, garnek garnkowi nierówny. Przegląd technologii pokazuje, że z zastosowaniem praw fizyki w naczyniach radzą sobie najlepsi i najwięksi producenci. Oczywistym jest, że mają większe możliwości finansowe na badania i rozwój technologii. Dają za to pewność, że używać będziesz wspomagających zdrowe i zaawansowane gotowanie naczyń.

Zastosowanie zjawiska synergii w konstrukcji naczyń przejawia się niezwykłą wręcz oszczędnością czasu i energii koniecznej do gotowania, duszenia i smażenia, czy pieczenia. A skrócony proces gotowania wychodzi potrawom na zdrowie.

 

Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Demeyere

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

               

 

 

Artykuły powiązane

Silvinox i zawsze srebrzysto-biała stal...

06.05.2015

Przekleństwem gotujących w stalowych naczyniach jest kuchnia gazowa. I to nie z racji iście żółwiego tempa, w którym garnek, czy patelnia nagrzeją się, by były zdatne do użytku, ale, z powodu brudzącego dno i ścianki naczyń gazu. Gaz, jako paliwo - ze stalą się, wyjątkowo - nie lubią. Nikogo, kto gotuje na kuchence gazowej, nie trzeba o tym przekonywać. Stalowe...

Więcej

Jak (nie)rozsądnie wyposaża się kuchnię -...

08.10.2015

Niezależnie od tego, czy wyposażamy nową, a maleńką kuchnię w bloku, czy też sporą, przestronną przestrzeń w domu, istotnym jest, by zadbać o dobrej jakości sprzęt. Stało się powszechnym trendem kupowanie bardzo wyszukanych, drogich mebli, kuchenek, piekarników, czy lodówek.   Bez dobrych naczyń i noży kuchnia nie ma sensu Problem w tym, że wielu ciągle nie...

Więcej

Naczynia, niczym prom kosmiczny -...

22.02.2016

Linia naczyń Atlantis, belgijskiej marki Demeyere jest doskonałym pomysłem dla tych, którzy cenią sobie zaawansowane technologie i profesjonalne rozwiązania w kuchni. Gotowanie, czy smażenie przy użyciu zjawiskowych garnków i patelni Demeyere w niczym nie przypomina gotowania, czy smażenia na tradycyjnej, znanej nam stali nierdzewnej.     Piękna,...

Więcej

Wiek pary, wiek smaku

13.07.2016

Zdrowe jedzenie z roku na rok przyciąga coraz większą uwagę. Rośnie nasza świadomość kulinarna, dlatego chcemy jeść coraz smaczniej, ale też gotować pod kątem naszych zdrowotnych preferencji. O skuteczności kuchennych rewolucji decyduje nie tylko wybór optymalnej diety, ale również selekcja perfekcyjnych naczyń.   Gotowanie na parze powinno być obowiązkowe...

Więcej

Bądź czujny, kupuj z głową!

14.10.2016

O ile kupno garnka lub patelni nie jest w dzisiejszych czasach żadnym problem, o tyle umiejętności wyboru wysokiej jakości naczyń spośród tysięcy tanich imitacji jest już prawdziwą sztuką. Każdy, kto zamierza nabyć dobry garnek lub spełniającą wymagania patelnię, powinien zwracać uwagę na kilka ważnych elementów. Jeśli zdać się na podpowiedzi kuszącego ceną...

Więcej

Przejdź do galerii