Japońskie noże słyną z najwyższej jakości, doskonałej stali, trwałości i nieziemskiej wręcz ostrości. Jest ich jednak tak dużo i są na tyle różnorodne, że wybór jednego z nich nie jest wcale taki łatwy, jak mogłoby się wydawać. Jakimi kryteriami, wobec tego, kierować się podczas zakupu noża japońskiego? Na co zwracać największą uwagę? O tym poniżej.
Ile pieniędzy mogę przeznaczyć
Budżet jest sprawą dość oczywistą, a jednocześnie w dużej mierze decydującą o ostatecznym wyborze. Jasne jest to, że ilość gotówki, którą się dysponuje, wpływa na jakość produktów potencjalnie możliwych do nabycia. Jeśli chodzi o noże japońskie, ich cena powinna rozpoczynać się od 300-400 zł za sztukę, co i tak jest niewygórowaną kwotą. W tym przedziale cenowym nie da się, co prawda, znaleźć najwyższej jakości produktów, ale dla początkującego kucharza z małym doświadczeniem w krojeniu takie noże nadadzą się w zupełności. W miarę rozwijania umiejętności będzie można zaopatrzyć się w lepszy nóż wyższej klasy.
Typ noża
Przed zakupem noża japońskiego należy zadać sobie pytanie, w jakim celu będzie się go wykorzystywać. Jeżeli jakiś produkt wyraźnie przeważa w Twojej kuchni, np. codziennie przygotowujesz ryby, to warto wybrać specjalnie stworzony w tym celu nóż (np. Deba bądź Yanagiba). Jeśli jednak poszukujesz uniwersalnego noża stworzonego do wielu różnych czynności (szatkowanie, krojenie, filetowanie, siekanie, porcjowanie itd.), warto zainwestować w tzw. nóż kucharza (Gyuto), który w tej roli odnajduje się najlepiej spośród wszystkich dostępnych na rynku noży japońskich. Ponadto przed zakupem trzeba zdecydować, czy nóż ma być wykonany ze stali nierdzewnej, czy tradycyjnej, wysokowęglowej stali rdzewnej, która charakterystyczna jest dla najbardziej ortodoksyjnych noży japońskich.
Użytkownik
W kontekście wyboru noża japońskiego duże znaczenie ma nie tylko sam produkt, ile jego użytkownik – to od niego zależy, jaki nóż będzie najbardziej odpowiedni. Niskie osoby z oczywistych względów powinny poszukiwać egzemplarzy z krótkim ostrzem, a wysokie odwrotnie – z długim. Z kolei nóż najbardziej odpowiedni do domowych zastosowań będzie zupełnie inny niż nóż dla zawodowego kucharza pracującego w kuchni po kilka godzin dziennie.
Nie da się, niestety, jednoznacznie wskazać, który nóż jest „najlepszy” – to wszystko zależy od preferencji, wymagań i potrzeb użytkownika.
Gdzie kupić japoński nóż?
I pytanie, na które warto odpowiedzieć, szukając w sieci japońskiego noża. Kupuj noże tam, gdzie możesz liczyć na fachowe doradztwo, gdzie przez opis samego produktu, jego właściwości poczujesz się przekonany do jego zakupu. Sprawdź też wiedzę sprzedawcy, który powinien wiedzieć o japońskim nożu wszystko, by wesprzeć Cię w wyborze. Czasem masz przed sobą alternatywę wydania potężnych pieniędzy, więc, na logikę wziąwszy, warto dowiedzieć się maksymalnie dużo na temat zakupu. Inaczej, niestety, możesz się gorzko rozczarować - nóż może być albo za słaby, albo odwrotnie - zbyt zaawansowany dla Twoich potrzeb.
Wszystkim poszukującym wsparcia polecamy nasze teksty - cykl artykułów o zakupie noża. Zapraszamy TUTAJ.
Dział PR grupy Nas Troje
Zdjęcia: Miyabi
Szukaj nas tutaj: