Japońskie noże Deba - moc i dzikość ostrza

Ponieważ Japonia przez całe wieki pozostawała odporna na wpływy z zewnątrz, a wyjątkowe przywiązanie do tradycji nie zmieniało podstawowych cech tamtejszej kultury, forma noży do ryb pozostaje wciąż taka sama, czego przykład stanowi nóż Deba.

Nóż Deba wyróżnia się przede wszystkim szerokością i rozmiarem ostrza, którego długość waha się między 15 a 20 centymetrami.

 

Nóż Deba to prawdziwy mistrz oprawiania ryb

 

Ciekawa konstrukcja noża Deba

Cechą charakterystyczną Deby jest kontrast między bardzo cienką klingą, a masywnym grzbietem, którego szerokość może sięgać nawet do centymetra. Mistrz kuchni, wyposażony w nóż Deba, poradzi sobie z każdą rybą – solidnie, ale z artystyczną precyzją.

Pomimo specyficznej, kontrastowej budowy tego noża jego dokładność budzi jednocześnie zachwyt i zdziwienie. Z tym narzędziem można plastry ryby o grubości zaledwie 0,5 milimetra! To prawdziwy towar eksportowy Japończyków, ponieważ tylko tamtejsi kowale potrafią stworzyć wyjątkowe dzieło, jakim jest nóż Deba.

 

Deba w ruch i ryba nie ma szans

Z uwagi na specyfikę kuchni japońskiej Deba to nóż przeznaczony głównie do oprawiania ryb, a także owoców morza. Zgodnie z tradycją, co jest ewenementem na światową skalę, Debą oddzielimy tuszkę od kręgosłupa i ości... zaledwie jednym ruchem! Ostrze wprawnie spełni swą rolę, jednak nie naruszy delikatnej struktury mięsa. Ze względu na solidność i technikę wykonania możliwe jest również wykorzystanie Deby jako niewielkiego tasaka.

 

Japoński nóż Deba nie ma sobie równych, gdy przyjdzie porcjować rybę

 

Co jeszcze pokroisz nożem Deba?

Deba to bezkompromisowe rozwiązanie w dziedzinie krojenia mięsa i ryb. Niezwykłe ostrze jest przystosowane właśnie do tego zadania. Równie dobrze radzi sobie z siekaniem nawet twardszych warzyw i owoców. Z uwagi na swoją budowę Deba nie jest przydatna przy obieraniu, trybowaniu i luzowaniu mięsa od kości.

W tym nożu zaklęta jest filozofia Wschodu, oparta o spokój, precyzję i siłę. Używając Deby, przenosimy te cnoty do kuchni, otwierając się na świat nowych kulinarnych doznań.

 

Nóż Deba prowokuje do rozwijania kulinarnych talentów

Być może wyposażenie kuchennego warsztatu w nóż do oprawiania ryb zmotywuje nas do częstszego sięgania po przepisy kuchni orientalnej. Japońska dieta, bogata w owoce morza, to klucz do długowieczności orientalnych społeczeństw. Wszak ryby zawierają bardzo dużo wartościowych dla zdrowia składników odżywczych, a ich różnorodność skłania do ciągłych poszukiwań nowych smaków i kompozycji.

 

Krystian Wawrzyczek – specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
oraz Dział PR grupy Nas Troje
Zdjęcia: Zwilling

www.prestizowakuchnia.pl

 

 

 

Szukaj nas tutaj:

 

               

 

 

Artykuły powiązane

Ostrzenie noży - przyjemność, czy katorga?

04.04.2015

Powiem szczerze, że nie znam wielu ludzi, w tym nawet zawodowych kucharzy, którzy lubią ostrzyć noże. Dziwię się temu od lat, bo ostre noże to podstawa w kuchni. Ale – skoro ktoś lubi szarpać, zamiast kroić, jego wola i sprawa. Niemniej zdziwieniem napawa fakt, że ostrzałki są cały czas produktem budzącym grozę. A myślę, nade wszystko, o ostrzałkach do noży...

Więcej

Jedna stal w rękach dwóch mistrzów -...

05.04.2015

Dziwnie się składa, gdy ten sam materiał, w zależności od filozofii, sposobu obróbki, czy wizji danego twórcy przybiera zupełnie odmienną formę. Niby prawda oczywista, ale – gdy spojrzeć na stal Yasuki Shirogami, bo o niej tu mowa – kwestia staje się dość specyficzna. Wysokowęglowa, japońska stal Yasuki Shirogami, z której powstają doskonale ostre, piękne i...

Więcej

Japońskie noże Miyabi - duma bez uprzedzeń

05.04.2015

Licząc, że Jane Austen i jej wielbiciele nie będą mieli mi za złe sparafrazowania słynnego tytułu jej powieści, chciałbym napisać kilka słów o nadzwyczajnej linii japońskich noży marki Miyabi – serii 5000 MCD. Jestem ich dumnym posiadaczem i, choć nie raz przyszło mi zapłacić krwią za tę wyjątkową znajomość, uprzedzeń wobec nich nie żywię. Damasceńska,...

Więcej

Japoński Biskupin - noże Haiku Kurouchi...

05.04.2015

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem noże Haiku Kurouchi Tosa, japońskiej marki Chroma, pomyślałem, że powstały w bardzo zamierzchłej przeszłości. A któryś z moich współpracowników zażartował, że wyglądają, jak wykopane w Biskupinie. I tak już zostało, kiedy mówimy o przepięknych, absolutnie niepowtarzalnych nożach ze skuwanej z żelazem unikatowej stali Blue Steel...

Więcej

Seria Euro Stainless, Boba Kramera

26.09.2015

Choć z najwyższej jakości kuchennymi nożami mam do czynienia od lat, zdarzają mi się ciągle i od nowa chwile uniesienia i oszołomienia, z którego ciężko się otrząsnąć. Tak ma się rzecz z unikatowymi, stuwarstwowymi damasceńskimi nożami mistrza Boba Kramera – serią Euro Stainless, która powstaje w Seki, w Japonii. Co zdumiewa, Bob Kramer, jeden z najbardziej...

Więcej

Przejdź do galerii