Ponieważ Japonia przez całe wieki pozostawała odporna na wpływy z zewnątrz, a wyjątkowe przywiązanie do tradycji nie zmieniało podstawowych cech tamtejszej kultury, forma noży do ryb pozostaje wciąż taka sama, czego przykład stanowi nóż Deba.
Nóż Deba wyróżnia się przede wszystkim szerokością i rozmiarem ostrza, którego długość waha się między 15 a 20 centymetrami.
Ciekawa konstrukcja noża Deba
Cechą charakterystyczną Deby jest kontrast między bardzo cienką klingą, a masywnym grzbietem, którego szerokość może sięgać nawet do centymetra. Mistrz kuchni, wyposażony w nóż Deba, poradzi sobie z każdą rybą – solidnie, ale z artystyczną precyzją.
Pomimo specyficznej, kontrastowej budowy tego noża jego dokładność budzi jednocześnie zachwyt i zdziwienie. Z tym narzędziem można plastry ryby o grubości zaledwie 0,5 milimetra! To prawdziwy towar eksportowy Japończyków, ponieważ tylko tamtejsi kowale potrafią stworzyć wyjątkowe dzieło, jakim jest nóż Deba.
Deba w ruch i ryba nie ma szans
Z uwagi na specyfikę kuchni japońskiej Deba to nóż przeznaczony głównie do oprawiania ryb, a także owoców morza. Zgodnie z tradycją, co jest ewenementem na światową skalę, Debą oddzielimy tuszkę od kręgosłupa i ości... zaledwie jednym ruchem! Ostrze wprawnie spełni swą rolę, jednak nie naruszy delikatnej struktury mięsa. Ze względu na solidność i technikę wykonania możliwe jest również wykorzystanie Deby jako niewielkiego tasaka.
Co jeszcze pokroisz nożem Deba?
Deba to bezkompromisowe rozwiązanie w dziedzinie krojenia mięsa i ryb. Niezwykłe ostrze jest przystosowane właśnie do tego zadania. Równie dobrze radzi sobie z siekaniem nawet twardszych warzyw i owoców. Z uwagi na swoją budowę Deba nie jest przydatna przy obieraniu, trybowaniu i luzowaniu mięsa od kości.
W tym nożu zaklęta jest filozofia Wschodu, oparta o spokój, precyzję i siłę. Używając Deby, przenosimy te cnoty do kuchni, otwierając się na świat nowych kulinarnych doznań.
Nóż Deba prowokuje do rozwijania kulinarnych talentów
Być może wyposażenie kuchennego warsztatu w nóż do oprawiania ryb zmotywuje nas do częstszego sięgania po przepisy kuchni orientalnej. Japońska dieta, bogata w owoce morza, to klucz do długowieczności orientalnych społeczeństw. Wszak ryby zawierają bardzo dużo wartościowych dla zdrowia składników odżywczych, a ich różnorodność skłania do ciągłych poszukiwań nowych smaków i kompozycji.
Krystian Wawrzyczek – specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych
oraz Dział PR grupy Nas Troje
Zdjęcia: Zwilling
Szukaj nas tutaj: